Strategia, efektywność, odpowiedzialność: jak wdrażać zrównoważone zamówienia publiczne?
Zrównoważony rozwój od lat zajmuje centralne miejsce w politykach publicznych, a zamówienia publiczne uznaje się za jedno z najistotniejszych narzędzi wspierających realizację jego celów. Dzięki swojej skali i znaczeniu mogą przyczyniać się nie tylko do efektywnego gospodarowania środkami publicznymi, ale także do budowania odpowiedzialnej gospodarki.
Zrównoważone zamówienia publiczne koncentrują się przede wszystkim na dwóch kluczowych obszarach: środowiskowym i społecznym, jednak ich strategiczne znaczenie obejmuje również wspieranie rozwoju innowacji. Dzięki temu stanowią narzędzie integrujące te obszary, wprowadzając rozwiązania, które jednocześnie sprzyjają ochronie środowiska, poprawie jakości życia społecznego oraz stymulują postęp technologiczny i gospodarczy.
Zamawiający poprzez dokonywanie zamówień mogą m.in. ograniczać negatywny wpływ na środowisko, sprzyjać włączeniu społecznemu i zawodowemu a także stymulować rozwój nowych technologii. Dla wykonawców z kolei oznacza to szansę na rozwój usług i produktów spełniających wymagania zrównoważonego rozwoju, co może stanowić istotny atut w ubieganiu się o zamówienia publiczne. (…)
Poza tym w artykule:
- KROK 1:
ANALIZA POTRZEB Z UWZGLĘDNIENIEM CELÓW ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
- KROK 2:
KONSULTACJE RYNKOWE I ANALIZA MOŻLIWOŚCI RYNKU
- KROK 3:
PRZYGOTOWANIE DOKUMENTACJI ZAMÓWIENIA
- KROK 4:
WYKORZYSTANIE ETYKIET I CERTYFIKATÓW ŚRODOWISKOWYCH W POSTĘPOWANIU
- KROK 5:
MONITOROWANIE I OCENA REALIZACJI
- PODSUMOWANIE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.