Warunki przetargu organizowanego na budowlane zamówienie publiczne
Część trzecia
WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU
Podstawy wykluczeń obligatoryjnych
Zasada równego traktowania wszystkich ubiegających się o zamówienie publiczne nie może być pojmowana absolutnie. W interesie publicznym dopuszcza się pewne wyłączenia podmiotowe. Zamówienie publiczne może być udzielone tylko wykonawcy zdolnemu do należytego jego wykonania oraz wiarygodnemu, nie można udzielać zamówienia w ogóle osobom skazanym za niektóre przestępstwa lub istotne wykroczenia zawodowe.
Na wstępie zaznaczyć należy, iż zarówno podstawy wykluczeń obligatoryjnych jak i fakultatywnych są określone w czasie w zależności od podstawy wykluczenia – nie są „na zawsze”.
Warunki udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego są częścią SWZ. Odnoszą się do wymogów jakie może postawić zamawiający w celu weryfikacji zdolności wykonawcy do realizacji zamówienia. Zamawiający obowiązany jest do określenia warunków udziału w postępowaniu w sposób proporcjonalny do przedmiotu zamówienia oraz umożliwiający ocenę zdolności wykonawcy do należytego wykonania zamówienia, inaczej minimalne poziomy zdolności. Warunki te mogą dotyczyć: zdolności do występowania w obrocie gospodarczym, uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej, sytuacji ekonomicznej lub finansowej, zdolności technicznej lub zawodowej.
Ponadto zamawiający może postawić warunek posiadania odpowiedniego doświadczenia w realizacji podobnych do przedmiotu zamówienia zamówień, posiadania odpowiednich środków finansowych lub zdolności kredytowej lub dysponowania odpowiednimi zasobami kadrowymi w celu realizacji zamówienia. (…)
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.