Dużo niewiadomych, liczne wątpliwości
STAN AKTUALNY PROCESU LEGISLACYJNEGO
Certyfikacja wykonawców zamówień publicznych stanowi instrument prawny przewidziany w Polityce zakupowej państwa, przyjętej uchwałą Rady Ministrów z dnia 11 stycznia 2022 r. Prace legislacyjne mające na celu wprowadzenie tego rozwiązania są bardzo zaawansowane.
Projekt ustawy był przedmiotem konsultacji publicznych jeszcze w III kwartale 2023 r., tj. w IX kadencji Sejmu. Został przekazany do ponownych konsultacji publicznych w dniu 16 kwietnia 2024 r. W dniach 23 – 24 lipca 2024 r. odbyła się konferencja uzgodnieniowa z udziałem zainteresowanych podmiotów, które wzięły udział w konsultacjach publicznych i opiniowaniu oraz przedstawiły uwagi do projektu.
W dniu 11 kwietnia 2025 r. do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych. Wskazano, że jest to projekt mający na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. Dnia 8 maja br. miało miejsce I czytanie projektu ustawy na posiedzeniu Sejmu, po którym został skierowany do Komisji Gospodarki i Rozwoju. Podkreślić należy, iż nie obejmuje zamówień w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.
Na tym etapie procesu legislacyjnego nie jest znany szczegółowy sposób przeprowadzania procedury certyfikacji ani szczegółowy sposób przeprowadzania aktualizacji ważności certyfikacji. Nie są znane również koszty certyfikacji. (…)
Poza tym w artykule:
- DOBROWOLNOŚĆ POSŁUGIWANIA SIĘ CERTYFIKATEM
- ZAŁOŻENIA PROCESU CERTYFIKACJI
- CZY CELE USTAWY MAJĄ SZANSĘ BYĆ ZREALIZOWANE?
- CERTYFIKAT JAKO DOMNIEMANIE, KTÓRE MOŻE ZOSTAĆ OBALONE
- KILKA WĄTPLIWOŚCI DOTYCZĄCYCH PROJEKTU USTAWY
- PODSUMOWANIE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.