Protokół elektroniczny w postępowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą
WSTĘP
Protokół elektroniczny funkcjonuje w Krajowej Izbie Odwoławczej na wszystkich salach rozpraw od dnia 1 stycznia 2024 r. Wcześniej, od dnia 20 listopada 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. przeprowadzono wdrożenie próbne, którego zadaniem było „sprawdzenie funkcjonalności narzędzia oraz sprawności procedowania przy jego zastosowaniu”.
W trakcie okresu pilotażowego prowadzono rejestrowanie za pomocą dźwięku i obrazu posiedzeń i rozpraw przed Krajową Izbą Odwoławczą jedynie na wybranych salach rozpraw. Pilotaż miał na celu „zweryfikowanie działania elektronicznego protokołu pod względem funkcjonalnym, a wnioski posłużą do jego udoskonalenia przed ostatecznym wdrożeniem”. Okres pilotażowy, chociaż krótki, zakończył się pozytywnie, co umożliwiło wprowadzenie protokołu elektronicznego w zaplanowanym wcześniej terminie.
ZAŁOŻENIA WPROWADZENIA PROTOKOŁU ELEKTRONICZNEGO
Docelowo przewidywana jest pełna elektronizacja zamówień publicznych, a więc i postępowania odwoławczego, w tym prowadzenie rozpraw zdalnych.
W „Koncepcji nowego Prawa zamówień publicznych” wprowadzenie elektronicznego protokołu rozprawy uznano za istotny krok w tym kierunku. Przyjęto, że postępowanie odwoławcze będzie korzystać z tych samych rozwiązań, co funkcjonujące już w sądach powszechnych. Zasadę nagrywania przebiegu posiedzenia i rozprawy uznano za umożliwiającą usprawnienie prowadzenia postępowania odwoławczego i zapewniającą jego pełną transparentność. (…)
Poza tym w artykule:
- PROTOKÓŁ PISEMNY A PROTOKÓŁ ELEKTRONICZNY
- ODPOWIEDNIE STOSOWANIE PRZEPISÓW WYKONAWCZYCH KODEKSU POSTĘPOWANIA CYWILNEGO
- UDOSTĘPNIANIE PROTOKOŁU ELEKTRONICZNEGO
- PLUSY I MINUSY PROTOKOŁU ELEKTRONICZNEGO
- PODSUMOWANIE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.