Wartość kosztorysowa inwestycji versus planowane koszty robót budowlanych
WPROWADZENIE
Dokumenty kosztowe w całym procesie inwestycyjnym to ważny problem. Poniżej podjęto próbę przedstawienia zagadnień związanych z planowaniem kosztów w fazie przedprojektowej oraz projektowej. Nie będzie natomiast odniesienia do najczęściej omawianych dokumentów kosztowych, jakie są opracowywane w fazie realizacji. Planowanie kosztów możemy potraktować jako element zarządzania, polegający na decydowaniu o podjęciu działań, których celem jest takie określenie kosztów robót budowlanych, które nie przekroczą wcześniej ustalonego lub założonego budżetu inwestycji.
Celem planowania jest takie ustalenie kosztów, które pozwolą zrealizować przedsięwzięcie inwestycyjne, stworzą bazę do kontroli kosztów oraz dostarczą dane do sporządzenia budżetu.
Prawne podstawy planowania kosztów przedsięwzięcia finansowanego z wykorzystaniem środków publicznych stanowią następujące przepisy:
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych – obowiązuje od 1 stycznia 2010 r. (tekst jednolity Dz. U. 2023 poz. 1641 z późn. zm.);
- Rozporządzenie z 2 grudnia 2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu finansowania inwestycji z budżetu państwa (Dz. U. 2010 Nr 238, poz. 1579);
- Ustawa z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. 2023 poz. 1605 z późn. zm.); (…)
Poza tym w artykule:
- KWOTA ŚRODKÓW JAKĄ ZAMAWIAJĄCY ZAMIERZA PRZEZNACZYĆ NA SFINANSOWANIE CAŁOŚCI INWESTYCJI I POSZCZEGÓLNYCH ZAMÓWIEŃ
- METODY I PODSTAWY KALKULACJI DLA POTRZEB SZACOWANIA ZAMÓWIENIA
- WARTOŚĆ KOSZTORYSOWA INWESTYCJI
- DOSTĘPNE ŹRÓDŁA WSKAŹNIKÓW
- DOKUMENTACJE KOSZTOWE
- PODSUMOWANIE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.