Akademia Zakupów Publicznych
Szkolenia, warsztaty, materiały merytoryczne, współpraca z uczestnikami rynku zamówień publicznych – to tylko część działań, jakie Urząd Zamówień Publicznych prowadzić będzie w ramach Akademii Zakupów Publicznych. Celem tego projektu jest zwiększenie profesjonalizmu wszystkich uczestników systemu zamówień publicznych.
Akademia Zakupów Publicznych oferować będzie różnorodne przedsięwzięcia edukacyjne, takie jak szkolenia, materiały i aktywności, które mają na celu wzmocnienie wiedzy na temat procesu i praktyki udzielania zamówień publicznych. Projekt ma dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych tematyką zamówień publicznych.
W trakcie prezentacji projektu Agnieszka Olszewska, Prezes Urzędu Zamówień Publicznych, zwróciła uwagę na myśl przewodnią, która towarzyszy realizowanym aktywnościom: „idea projektu Akademii Zamówień Publicznych sprowadza się do trzech kluczowych pojęć – wiedzy, profesjonalizmu i efektywności. Wiedza – bo oferujemy najwyższą jakość szkoleń, materiałów edukacyjnych i wszystkich aktywności, które dedykujemy uczestnikom rynku zamówień publicznych. Profesjonalizm – bo chcemy, aby uczestnicy rynku posiadali możliwie jak najlepszą i najszerszą wiedzę w zakresie realizowanych postępowań i całego procesu zakupowego. Efektywność, gdyż jej zwiększenie będzie wynikiem większej profesjonalizacji kadr zamówieniowych”.
W ramach Akademii Zakupów Publicznych zamówienia traktowane będą szerzej, niż tylko procedura opisana w ustawie. Patrzymy na zamówienia publiczne jak na proces zakupowy, który zaczyna się znacznie wcześniej, niż publikacja ogłoszenia i kończy znacznie później, niż podpisanie umowy z wykonawcą. Stąd też działania w ramach Akademii dotyczyć będą m.in. kwestii okołozamówieniowych, które mają wpływ na przebieg postępowania, a o których wiedza może pomóc zamawiającym w codziennej pracy.
Jakie działania realizowane będą w ramach Akademii?
Pod egidą Akademii Zakupów Publicznych prowadzone będą aktywności w trzech obszarach:
- Działania edukacyjno-szkoleniowe
- Działania informacyjne
- Współpraca z rynkiem
Działania edukacyjno-szkoleniowe obejmują szkolenia stacjonarne i online. To również konferencje, warsztaty i seminaria, a także spotkania dedykowane dla konkretnych grup odbiorców. Tylko w roku 2025 Urząd ma w planie przeszkolić ponad 8000 osób w ramach ok. 70 różnego rodzaju wydarzeń. Warto podkreślić, że działania szkoleniowe prowadzone są już od początku roku. Za nami m.in. pierwsze ze szkoleń stacjonarnych, które spotkało się z bardzo pozytywnym odzewem uczestników. Docenili oni merytoryczny i praktyczny wymiar poruszanych zagadnień. Prelegenci omówili kwestie analizy potrzeb i wymagań, wstępnych konsultacji rynkowych, praktycznych aspektów stosowania umów ramowych oraz aukcji elektronicznej.
Działania informacyjne obejmować będą przygotowanie materiałów merytorycznych dotyczących wybranych aspektów zamówień publicznych. Częścią Akademii są również podcasty radiowe powstające we współpracy z Polskim Radiem oraz Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Konsultantów Zamówień Publicznych oraz współtworzenie dodatku do dziennika Rzeczpospolita, poświęconego wybranym tematom z obszaru zamówień publicznych.
Aktywność w ramach Akademii obejmuje również współpracę z rynkiem, m.in. poprzez ankietę na temat profesjonalizacji i oczekiwań edukacyjnych uczestników rynku, czy wdrażanie europejskich ram kompetencyjnych ProcurCompEU. To także patronaty nad wydarzeniami i studiami podyplomowymi.
Zakres tematyczny
Aktywności Akademii Zakupów Publicznych koncentrować będą się na trzech kluczowych zagadnieniach. Pierwszym z nich jest szczegółowe omówienie poszczególnych elementów procedury opisanej w Prawie zamówień publicznych.
W ramach Akademii prezentowane będą ponadto rzeczywiste przykłady zastosowania mechanizmów ustawowych w konkretnych sytuacjach. Dzięki temu uczestnicy poznają praktyczne aspekty prowadzenia postępowań.
Akademia oferuje również kompleksowe wsparcie dla zamawiających poprzez dostarczanie wiedzy na temat procesów oraz umiejętności niezbędnych do skutecznej realizacji zamówień publicznych.
Kto będzie szkolił?
Zasadniczą część kadry prowadzącej działania edukacyjne stanowić będą pracownicy Urzędu Zamówień Publicznych. Dodatkowo w realizowane przedsięwzięcia aktywnie włączą się praktycy z rynku, którzy z jednej strony pokażą jak w praktyce zastosować dostępne w ustawie mechanizmy, a także podzielą się swoimi kompetencjami w dziedzinach okołozamówieniowych.
Dzięki tym wszystkim przedsięwzięciom Akademia Zakupów Publicznych stanowić będzie cenne źródło wiedzy i miejsce wymiany doświadczeń dla wszystkich zainteresowanych tematyką zamówień publicznych, przyczyniając się do zwiększenia profesjonalizmu i efektywności w tym obszarze.
Opr. UZP
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.