Koszty pośrednie wykonawcy w wydłużonym czasie realizacji kontraktu
Wykonywanie robót budowlanych związane jest nieodłącznie z ryzykami, które, w przypadku ich wystąpienia, wpływają na koszt, czas realizacji, jakość, bezpieczeństwo oraz sposób wykonania robót. W przypadku wydłużenia czasu realizacji po stronie wykonawcy występują dodatkowe koszty pośrednie, ale nie zawsze jest on uprawniony do żądania ich pokrycia przez zamawiającego.
WPROWADZENIE
W pierwszej części artykule autorzy skoncentrowali się na zagadnieniach związanych z dodatkowymi kosztami pośrednimi, powstającymi w przypadku wydłużenia czasu realizacji robót. W drugiej części skupią się na przykładach opisujących różne okoliczności, które mogą przyczynić się do takiego wydłużenia i podejmują próbę wykazania, że tworzenie jednego algorytmu umożliwiającego obliczenie należnych wykonawcy kosztów pośrednich niezależnie od okoliczności skutkującej wydłużeniem czasu realizacji, jest nieuzasadnione i niecelowe.
Autorzy posługiwać się będą w dalszej części przykładem hipotetycznego kontraktu kubaturowego (przebudowa budynku użyteczności publicznej) realizowanego w formule tradycyjnej – projekt dostarczony przez zamawiającego, z rozliczeniem obmiarowym, bazującym na Warunkach Kontraktowych FIDIC 1999. (…)
Poza tym w artykule:
- PRZYPADEK 1
- PRZYPADEK 2
- PRZYPADEK 3
- PRZYPADEK 4
- PRZYPADEK 5
- PRZYPADEK
- PRZYPADEK 7
- PRZYPADEK 8
- PRZYPADEK 9
- PODSUMOWANIE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.