O zamówieniach udzielanych z wyłączeniem obowiązku stosowania Pzp, czyli ile jest zamówień publicznych w zamówieniach publicznych
Zamówienia udzielane z wyłączeniem obowiązku stosowania Prawa zamówień publicznych obejmują zamówienia o wartości nieprzekraczającej progu stosowania tej ustawy (małe zamówienia, zamówienia podprogowe) oraz zamówienia podmiotowo, przedmiotowo lub czasowo zwolnione z obowiązku stosowania Pzp.
Przepisów Prawa zamówień publicznych nie stosuje się do zamówień klasycznych, których wartość jest mniejsza niż 130 000 złotych. Szereg wyłączeń z obowiązku stosowania tej ustawy zostało określone w art. 9, art. 10 ust. 1 pkt 3 i 4 oraz ust. 2 pkt 3 i 4, art. 11 ust. 1, ust. 2 pkt 2 i 3, ust. 4 i ust. 5 pkt 1−9, art. 12 ust. 1, art. 13 ust. 1 pkt 2−8, art. 14, art. 363 ust. 1 i 2, art. 364, art. 365 ust. 1–3 i art. 366 ust. 1. Niezależnie od powyższego, wyłączenia w zakresie stosowania Pzp wprowadziły przepisy ustawy covidowej z dnia 2 marca 2020 r., ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz specustawy powodziowej, znowelizowanej w tym zakresie pod koniec 2024 r.
Z pewnością taka dynamika zmian normatywnych nie przyczynia się do spójności omawianej materii, przy czym analogiczne zastrzeżenia wobec stopnia intensywnej aktywności ustawodawcy sygnalizowaliśmy w poprzednich publikacjach. (…)
Poza tym w artykule:
- DOMINUJĄCE WYJĄTKI
- CEL WPROWADZENIA PRZEPISÓW DOTYCZĄCYCH ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH
- TEORIA WYBORU PUBLICZNEGO ORAZ EKONOMIA INSTYTUCJONALNA
- ZAMÓWIENIA PODPROGOWE
- WNIOSKI
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.