Polski system zamówień publicznych według sprawozdania Prezesa UZP za rok 2023
WPROWADZENIE
Zajmując się już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku systemami przetargowymi budownictwa, a następnie polskim systemem zamówień publicznych od początku jego istnienia zwrócić muszę uwagę na fakt, iż doroczne Sprawozdanie Prezesa UZP jest dokumentem o niezwykle istotnym znaczeniu.
Czy, zwłaszcza w ostatnich latach, będących okresem wdrażania i obowiązywania obecnego, obszernego Prawa zamówień publicznych ten fundamentalny dokument spełnia oczekiwania środowisk zainteresowanych sprawnym funkcjonowaniem i doskonaleniem systemu zamówień publicznych w naszym kraju?
Czy osoby pełniące różne role w ramach systemu znajdują w tym dokumencie odpowiedzi na nurtujące je pytania i wątpliwości? Czy znajdują te odpowiedzi w najnowszej wersji tego Sprawozdania?
Spróbujmy udzielić odpowiedzi na te pytania z punktu widzenia optyki zawodowej i doświadczenia ekonomisty, którym jest autor niniejszej publikacji.
Zwrócić należy także uwagę na fakt, iż informacyjno-integracyjna rola omawianego dokumentu stała się tym istotniejsza, iż w ostatnich latach wygasła wieloletnia tradycja corocznych konferencji, organizowanych wspólnie przez UZP oraz poszczególne uczelnie państwowe, mające zawarte z Prezesem UZP umowy o współpracy w prowadzeniu Studiów Doktoranckich z zakresu zamówień publicznych.
Co zatem dobrego możemy powiedzieć o Sprawozdaniu Prezesa UZP ogłoszonym przed kilku dniami oraz jakie słabości tego dokumentu wyeksponować pro publico bono? (…)
Poza tym w artykule:
- OBJĘTOŚĆ I STRUKTURA SPRAWOZDANIA
- CHARAKTERYSTYKA EKONOMICZNYCH ASPEKTÓW SYSTEMU
- UDZIAŁ SEKTORA MŚP W RYNKU ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH
- WNIOSKI I REKOMENDACJE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.