Prawo wykonawcy do odszkodowania
Konstytucja w art. 77 stanowi, że każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody, jaka została mu wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej. Ta gwarancja, wpisana w konstytucyjne środki ochrony wolności i praw, stanowi dla wykonawców fundamentalną przesłankę wskazującą na możliwość dochodzenia odszkodowania za niezgodne z prawem działania zamawiających.
WPROWADZENIE
Problematyka odpowiedzialności organizatorów przetargów za szkody będące skutkiem popełnionych przez nich błędów i zaniechań była przedmiotem wielu artykułów. Wśród nich warto w szczególności zwrócić uwagę na rozważania Ryszarda Szostaka, w których wymienił pięć przypadków szkód wyrządzanych wykonawcom przez zamawiających.
O potrzebie przypomnienia wykonawcom takiej możliwości i celowości występowania przez nich na drogę sądową świadczy ostatnio szeroko komentowany wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 6 czerwca 2024 r. w sprawie C-547/22 (tzw. sprawa „INGSTEEL”) w którym TSUE orzekł, iż wykonawca, który został bezprawnie wykluczony z postępowania może żądać odszkodowania z tytułu utraty szansy na zamówienie, nawet jeśli przepisy prawa krajowego nie przewidują wprost takiego uprawnienia.
Ten doniosły wyrok, wraz z przesłankami wynikającymi z niektórych krajowych orzeczeń sądowych, będzie z jednej strony wpływać na postawy zamawiających, którzy powinni szczególnie starannie prowadzić postępowania mając na względzie ewentualne wysokie odszkodowania dla wykonawców, z drugiej – wskazuje wykonawcom, że ich interes jest znacznie skuteczniej chroniony, niż wynika to tylko z wąskiej analizy przepisów Pzp. (…)
Poza tym w artykule:
- REGULACJE EUROPEJSKIE I KRAJOWE
- POJĘCIE SZKODY
- WYROK SĄDU NAJWYŻSZEGO W SPRAWIE SYGN. AKT IV CSKP 157/21
- UCHWAŁĄ SĄDU NAJWYŻSZEGO SYGN. AKT III CZP 16/20
- WYROK TSUE SYGN. AKT C‑547/22 (INGSTEEL)
- ZAKOŃCZENIE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.