Prawo zamówień publicznych oczami wykonawcy
Nowe Prawo zamówień publicznych miało stanowić odpowiedź na zdiagnozowane na gruncie ustawy z 2004 r. problemy rynku zamówień publicznych. W uzasadnieniu do projektu ustawy wskazano m.in. na zmniejszające się zainteresowanie wykonawców tym rynkiem, a także na nieproporcjonalny do potencjału udział w nim przedsiębiorców z sektora MŚP.
Przyjęte w nowym Pzp rozwiązania, mające zwiększyć zainteresowanie wykonawców udziałem w rynku zamówień publicznych, w tym przedsiębiorców sektora MŚP w praktyce okazały się niewystarczające lub wręcz nieskuteczne.
Nie przyniosły oczekiwanego rezultatu – nadal znacząca część wykonawców ubieganie się o udzielenie zamówienia wiąże się ze zbyt wielkim ryzykiem oraz koniecznością przyjęcia roli słabszego uczestnika rynku zamówień publicznych.
OCHRONA PRZED NIEPRAWIDŁOWYMI POSTANOWIENIAMI UMOWY
Niewątpliwie przyznanie prawa do wnoszenia odwołań w pełnym zakresie w postępowaniach o wartości krajowej oraz wprost od projektowanych postanowień umowy było krokiem w dobrym kierunku. Z założenia miało chronić nie tylko wykonawców, ale też zamawiających przed nieprawidłowościami w postępowaniu.
W praktyce jednak przyjęte rozwiązania okazują się niewystarczające, a ochrona wykonawców w wielu przypadkach pozorna.
Po pierwsze, wykonawca może kwestionować odwołaniem projektowane postanowienia umowy, jeżeli są niezgodne z przepisami ustawy (art. 513 pkt 1). Izba może uwzględnić odwołanie, jeżeli stwierdzi niezgodność projektowanych postanowień z przepisami ustawy (art. 554 ust. 1 pkt 2). (…)
Poza tym w artykule:
- (NIE) SKUTECZNA OCHRONA PRZED NIEPRAWIDŁOWYMI CZYNNOŚCIAMI LUB ZANIECHANIAMI PO OTWARCIU WNIOSKÓW ALBO OFERT
- WYKONAWCA JAKO STRONA UMOWY W SPRAWIE ZAMÓWIENIA PUBLICZNEGO
- NADMIERNE OBCIĄŻENIA
- KARAMI UMOWNYMI
- POZORNA WALORYZACJA WYNAGRODZENIA
- KREDYTOWANIE WYKONYWANYCH ZAMÓWIEŃ
- ZAPOBIEGANIE ZAWARCIU UMOWY, KTÓRA MOŻE PODLEGAĆ UNIEWAŻNIENIU
- SŁUSZNE IDEE – BRAK PRZEŁOŻENIA NA REGULACJE USTAWOWE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.