Problem rażąco niskiej, istotnej części składowej ceny
W codziennej praktyce ocena, czy istotne części składowe ceny lub kosztu są rażąco niskie w stosunku do przedmiotu zamówienia lub budzą wątpliwości zamawiającego dotyczących możliwości wykonania przedmiotu zamówienia zgodnie z wymaganiami określonymi w dokumentach zamówienia lub wynikającymi z odrębnych przepisów, jest nadal trudnym i kontrowersyjnym zagadnieniem, które prowadzi do sporów pomiędzy zamawiającym i wykonawcami.
Wykonawcy starają się wykazać, że elementy składowe ceny konkurencyjnych ofert są zaniżone, a zatem – po przeprowadzeniu procesu ich wyjaśniania – oferty te powinny zostać odrzucone.
Zamawiający zwykle nie podziela takiego poglądu gdyż uważa, że działa z należytą starannością w celu wyboru takiego wykonawcy, który realizując umowę zapewni zaspokojenie potrzeb zgodnie z regułą best value for money, gwarantującą mu – jako inteligentnemu klientowi – efektywność alokacyjną publicznych środków.
Krajowa Izba Odwoławcza, dostrzegając wagę takich sporów, w swojej „Informacji o działalności KIO w 2023r.” omówiła, przywołując odpowiednie przepisy, wybrane wyroki Sądu Zamówień Publicznych i KIO oraz przedstawiła ogólne wskazówki dotyczące rozstrzygania takich kolizyjnych stanowisk stron postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Przegląd tego orzecznictwa został przedstawiony w lipcowym numerze Doradcy, jednakże ze względu na bardzo liczne odwołania związane z tą problematyką, także w bieżącym roku (wyszukiwarka wyroków wylistowała ich za 2024r. aż 85), warto dokonać szerokiej analizy tego zagadnienia. (…)
Poza tym w artykule:
- REGULACJE UNIJNE
- PRZEPISY KRAJOWE
- STANOWISKO KRAJOWEJ IZBY ODWOŁAWCZEJ
- PRZYKŁAD PIERWSZY
- PRZYKŁAD DRUGI
- ZAKOŃCZENIE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.