Problemy w stosowaniu Prawa zamówień publicznych w świetle orzecznictwa Krajowej Izby Odwoławczej w 2023r. oraz postulaty de lege ferenda
Zapoznając się z Informacją roczną o działalności Krajowej Izby Odwoławczej warto zawsze sięgnąć do trzeciej część Informacji, która, jak co roku, obejmuje istotne problemy wynikające z orzecznictwa.
WPROWADZENIE
W roku 2023 zdiagnozowano, jako najczęściej występujące lub budzące największe problemy interpretacyjne wśród zamawiających i wykonawców, cztery grupy zagadnień merytorycznych:
- przedmiotowe środki dowodowe,
- porozumienie zakłócające konkurencję, jako przesłanka wykluczenia z postępowania,
- możliwość zmiany zasobów, na których wykonawca polega, w toku postępowania,
- istotna część składowa ceny lub kosztu.
Ponadto w Informacji jako pewne novum pojawiły się również wybrane postulaty de lege ferenda wpisujące się prowadzoną debatę rynku zamówień publicznych i doktryny w przedmiocie rewizji Pzp.
Wskazane zagadnienia omawiane są na konkretnych rozstrzygnięciach zapadłych w 2023 r., ukazując tym samym bieżące orzecznictwo oraz sposób stosowania przez Izbę w zaistniałych stanach faktycznych. Takie ujęcie pozwala traktować tę część Informacji jako źródło wiedzy, jak dany przepis powinien być odczytany, a tym samym pozwala trafniej podejmować decyzje zamawiającym w toku prowadzonej procedury, a wykonawcom w skorzystaniu ze środków ochrony prawnej. (…)
Poza tym w artykule:
- PRZEDMIOTOWE ŚRODKI DOWODOWE
- WYKLUCZENIE NA PODSTAWIE ART. 108 UST. 1 PKT 5
- ZAKRES UDOSTĘPNIANIA ZASOBÓW, A UDZIAŁ W REALIZACJI CZĘŚCI ZAMÓWIENIA
- ISTOTNA CZĘŚĆ SKŁADOWA CENY
- POSTULATY DE LEGE FERENDA
- PODSUMOWANIE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.