Profesjonalizacja
Prawo zamówień publicznych w art. 21 zobowiązało Radę Ministrów do przyjęcia polityki zakupowej państwa w celu określenia priorytetowych działań Rzeczypospolitej Polskiej w obszarze zamówień publicznych. Stosowny dokument w tej sprawie przyjęty został uchwałą Rady Ministrów z 11 stycznia 2022 roku.
Przyjęta uchwałą Rady Ministrów Polityka zakupowa państwa (dalej „Polityka zakupowa”) wytycza kierunki polityki w sferze zakupów w latach 2022-2025.
Określa także pożądany kierunek działań zamawiających w zakresie udzielanych zamówień, który obejmuje w szczególności zakup innowacyjnych lub zrównoważonych produktów oraz usług, z uwzględnieniem:
- aspektów normalizacyjnych,
- kalkulacji kosztów w cyklu życia produktów,
- społecznej odpowiedzialności przedsiębiorców,
- upowszechniania dobrych praktyk i narzędzi zakupowych,
- stosowania aspektów społecznych i zdrowotnych.
Na marginesie pozostawić należy rozważania, czy Prawo zamówień publicznych jest tą regulacją, która powinna odnosić się do kwestii polityki zakupowej, bowiem zakupy realizowane przez szeroko rozumiany sektor publiczny to nie tylko zamówienia realizowane w trybach opisanych w Pzp, lecz także nie mniej istotny wolumen zamówień udzielanych poza reżimem powołanej ustawy. (…)
Poza tym w artykule:
- DO CZEGO ODNOSI SIĘ POLITYKA ZAKUPOWA
- TRAFNOŚĆ DIAGNOZY
- PROFESJONALIZACJA
- POLITYKA ZAKUPOWA PO DWÓCH LATACH OBOWIĄZYWANIA
- EUROPEJSKIE RAMY KOMPETENCJI
- WNIOSKI KOŃCOWE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.