Przepisy dotyczące środków ochrony prawnej
Środki ochrony prawnej ustanowione w Prawie zamówień publicznych regulują niezwykle ważną sferę polskich i unijnych zamówień publicznych – rozwiązywania sporów pomiędzy podmiotem publicznym wydatkującym środki publiczne, a podmiotem prywatnym, który ubiega się o realizację jakiegoś przedsięwzięcia o charakterze publicznym.
WYZNACZNIKI EFEKTYWNOŚCI
SYSTEMU ODWOŁAWCZEGO
Z obydwu stron – tak publicznej jak i prywatnej istotne jest, aby spory dotyczące procedury wyboru wykonawcy przedsięwzięcia publicznego były efektywne.
Efektywne, tzn. w najszybszym możliwym czasie rozwiązywały spór zamówieniowy w sposób najbardziej racjonalny i zgodny z zasadami, które rządzą publicznymi zakupami, w tym przede wszystkim zasadą uczciwej konkurencji i równego traktowania oraz proporcjonalnie i przy zachowaniu reguł transparentności a także niezawisłości orzeczniczej.
Aby ten system mógł zachować te cechy musi być osadzony na dobrych podwalinach. Podstawowe i najważniejsze podwaliny dobrze funkcjonującego organizmu, to przede wszystkim prawo, a z drugiej strony organizacja.
Na temat organizacji polskiego systemu odwoławczego wiele już, w szczególności w ostatnim czasie, zostało powiedziane. U jej podstaw leży właściwe usytuowanie, organizacyjne i systemowe, instytucji zajmujących się rozstrzyganiem sporów zamówieniowych, czyli Krajowej Izby Odwoławczej, a potem Sądu Zamówień Publicznych. Ważne są także zwyczajne sprawy organizacyjne – właściwa liczebność arbitrów i sędziów (na co ma zdecydowany wpływ odpowiednia ścieżka kariery i rozwój, w szczególności arbitrów oraz ich sposób wynagradzania), sprawna obsługa zapewniająca terminowe rozpatrywanie spraw, odpowiednie zaplecze techniczne itp. (…)
Poza tym w artykule:
- PODSTAWY PRAWNE FUNKCJONOWANIA SYSTEMU ODWOŁAWCZEGO
- GENERALNA KONKLUZJA
- PRZEPISY REGULUJĄCE POSTĘPOWANIE ODWOŁAWCZE
- REGUŁY PROCEDURALNE
- PEŁNOMOCNICTWO W POSTĘPOWANIU ODWOŁAWCZYM
- UMORZENIE POSTĘPOWANIA ODWOŁAWCZEGO – NOWA PRZESŁANKA
- UMORZENIE POSTĘPOWANIA ODWOŁAWCZEGO – EFEKTYWNOŚĆ PROCEDURY ODWOŁAWCZEJ
- ZBĘDNY FORMALIZM PRZYSTĄPIENIA DO POSTĘPOWANIA ODWOŁAWCZEGO
- PODSUMOWANIE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.