Udział wykonawców z państw trzecich w świetle wyroku TSUE w sprawie C-652/22
źródło: gov.pl/web/uzp
W wyroku z dnia 22 października 2024 r. w sprawie C-652/22 Kolin Inşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AȘ przeciwko Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave, ECLI:EU:C:2024:910, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej udzielił negatywnej odpowiedzi na pytanie:
czy odwołanie od decyzji o udzieleniu zamówienia publicznego wniesione do sądu państwa członkowskiego przez wykonawcę z państwa trzeciego, z którym Unia Europejska nie jest związana żadną umową międzynarodową gwarantującą na zasadzie wzajemności i równości dostęp do rynku zamówień publicznych, może zostać rozpatrzone w świetle unijnych regulacji w dziedzinie zamówień publicznych?
W ocenie Trybunału odwołanie wniesione przez takiego wykonawcę może być rozpatrywane wyłącznie w świetle prawa krajowego.
W przywoływanym wyroku Trybunał przypomniał, że wykonawcy z państw trzecich, z którymi Unia Europejska nie jest związana żadną umową międzynarodową gwarantującą na zasadzie wzajemności i równości dostęp do rynku zamówień publicznych, nie mają zapewnionego dostępu do unijnego rynku zamówień publicznych.
Trybunał zarazem zaznaczył, że dostęp do rynku zamówień publicznych państw członkowskich, jako element wspólnej polityki handlowej, pozostaje w zakresie wyłącznej kompetencji Unii Europejskiej. Zatem państwa członkowskie nie są uprawnione do jednostronnego przyjmowania aktów o charakterze generalnym gwarantujących takim wykonawcom dostęp do krajowego rynku zamówień publicznych.
Z wyroku Trybunału nie wynika jednak, że wykonawcy z państw trzecich, z którymi Unia Europejska nie jest związana żadną umową międzynarodową gwarantującą na zasadzie wzajemności i równości dostęp do rynku zamówień publicznych, nie mogą ubiegać się o zamówienia publiczne w Unii Europejskiej. Inaczej mogłoby być jedynie w sytuacji, gdyby Unia Europejska przyjęła środki pozbawiające wykonawców z państw trzecich takiej możliwości. (…)
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.