Warunki przetargu organizowanego na budowlane zamówienie publiczne
ROLA SWZ W UKSZTAŁTOWANIU PRZEBIEGU PRZETARGU
Okoliczności otwarcia ofert
Jednym z fundamentalnych etapów każdego postępowania przetargowego jest między innymi otwarcie ofert. Służy ono przede wszystkim ujawnieniu oferowanych cen i innych informacji złożonych w ofertach oraz ujawnieniu budżetu zamawiającego. Otwarcie ofert w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego jest początkiem procesu ich oceny. Polega na zapoznaniu się przez osoby upoważnione po stronie zamawiającego z treścią ofert.
Zgodnie z aktualnym stanowiskiem KIO stwierdzić można, iż otwarcie ofert jest czynnością faktyczną, jednorazową i niepowtarzalną. Co za tym idzie, nie otworzenie jednej z ofert nie może być naprawione w procedurze otwarcia. Ponadto w sytuacji, w której podczas czynności otwarcia ofert okazuje się, że nie jest możliwe otwarcie przesłanych przez wykonawców plików zawierających ofertę, zamawiający musi podjąć czynności wyjaśniające. Jeżeli przyczyna braku możliwości otwarcia przesłanych plików leży po stronie zamawiającego, zamawiający unieważnia postępowanie.
W toku badania i oceny ofert zamawiający ma możliwość żądania od wykonawców wyjaśnień dotyczących treści złożonych ofert oraz przedmiotowych środków dowodowych lub innych składanych dokumentów lub oświadczeń. Niedopuszczalnym jest prowadzenie negocjacji dotyczących złożonej oferty oraz dokonywania jakichkolwiek zmian w ich treści pomiędzy zamawiającym a wykonawcą. W sytuacji pominięcia oferty, przy procesie otwarcia ofert, mamy do czynienia z naruszeniem przepisów Pzp. Ponieważ czynność ta jest jednorazowa i nie można jej powtórzyć, w sytuacji tej zachodzi obiektywny brak możliwości wyboru najkorzystniejszej oferty oraz wpływa to na wynik postępowania. W sytuacji tej nie można uznać, iż postępowanie zostało przeprowadzone przy poszanowaniu zasad równego traktowania, przy zachowaniu uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców oraz zgodnie z zasadami proporcjonalności i przejrzystości. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest unieważnienie postępowania na podstawie art. 255 pkt 6. (…)