Wątpliwości w sprawie certyfikacji wykonawców rozstrzygną rozporządzenia
Sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju podczas posiedzenia w dniu 8 lipca 2025r. przyjęła sprawozdanie o rządowym projekcie ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych.
WPROWADZENIE
Budząca sporo emocji kwestia certyfikacji wykonawców zamówień publicznych została wszechstronnie przedstawiona w poprzednim numerze Doradcy, ze wskazaniem wielu zalet i sygnalizowanych wad proponowanego rozwiązania.
Wydaje się jednak, że przywoływany już w poprzednim artykule apel ministra Krzysztofa Paszyka o jak najszersze edukowanie oraz informowanie przedsiębiorców o przyjmowanych rozwiązaniach nie tylko jest nadal celowy, lecz powinien być kierowany także do innych uczestników postępowań o zamówienia publiczne – łącznie z decydentami.
Dyskusja prowadzona przez posłów i osoby zaproszone na posiedzenia Komisji Gospodarki i Rozwoju zarówno w dniu 21 maja, jak też 8 lipca br. świadczy o tym, że jedna z zasadniczych cech projektowanej ustawy, jaką jest fakultatywność proponowanej certyfikacji bywa nadal mylona z wprowadzaniem nowego obowiązku dla wykonawców i opacznie postrzegana nie jako ułatwienie, lecz jako kolejna bariera dla wykonawców z sektora MSP. (…)
Poza tym w artykule:
- POPRAWKI RZĄDOWE
- TRUDNOŚCI SYGNALIZOWANE W TRAKCIE POSIEDZEŃ KOMISJI
- ZAKOŃCZENIE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.