Wyniki ankiety UZP dedykowanej interesariuszom systemu zamówień publicznych
WPROWADZENIE
Ankietę przeprowadzono w okresie od 19 grudnia 2023 roku do 15 lutego 2024 roku. Był to zatem okres na tyle długi, iż wszyscy zamawiający i wykonawcy zainteresowani udziałem w badaniu, mogli się w nim wypowiedzieć. W badaniu wzięło udział 1236 respondentów, w tym 1038 zamawiających oraz zaledwie 198 wykonawców.
Celem badania było „uzyskanie opinii uczestników rynku zamówień publicznych dotyczących niektórych kierunków ewentualnych zmian Prawa zamówień publicznych.”
Jak łatwo zauważyć, wśród uczestników badania zdecydowanie dominowali zamawiający. Stanowili oni blisko 84% ogółu respondentów. Znając specyfikę systemu zamówień publicznych fakt ten wydaje się być bardzo łatwy do wytłumaczenia, bowiem to właśnie zamawiający, chcąc nie chcąc, pełnią rolę autorów scenariuszy postępowań obejmujących m.in. dobór trybu udzielenia zamówienia publicznego, dobór warunków udziału w postępowaniu oraz kryteriów oceny ofert. Odpowiadają oni również za badanie złożonych ofert oraz dokonanie wyboru oferty najkorzystniejszej.
Jak łatwo zatem zauważyć, to właśnie zamawiający mają decydujący wpływ na przebieg i wyniki poszczególnych postępowań. Inaczej mówiąc, to właśnie pracownicy i konsultanci zamawiających stanowią, co do zasady, najbardziej profesjonalną i kompetentną grupę interesariuszy systemu zamówień publicznych.
Ankieta składała się z 14 pytań problemowych. W odniesieniu do każdego z nich Autorzy badania przedstawili syntetycznie jego genezę.
W sytuacji opisanej powyżej, celem niniejszej publikacji jest krytyczna charakterystyka wyników przeprowadzonego badania oraz przedstawienie refleksji autora publikacji, w odniesieniu zarówno do samego badania, jak i wybranych jego wątków oraz efektów. (…)
Poza tym w artykule:
PROCEDURY UDZIELANIA ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH (PYTANIA 1 – 4)
UMOWY O ZAMÓWIENIA PUBLICZNE (PYTANIA 5-7 i 11-13)
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.