Zmiana wynagrodzenia wykonawcy w związku ze zmianą wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę
Zgodnie z art. 436 pkt 4 lit. b Pzp umowa w sprawie zamówienia publicznego zawierana na okres dłuższy niż 12 miesięcy powinna zawierać m.in. postanowienia dotyczące zasad zmiany wynagrodzenia wykonawcy w przypadku zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę albo wysokości minimalnej stawki godzinowej, ustalonych na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, jeżeli zmiany te będą miały wpływ na koszty wykonania zamówienia przez wykonawcę.
Celem regulacji wskazanej we wskazanym wyżej przepisie jest ochrona trwałości stosunku umownego w związku ze zmieniającym się otoczeniem społeczno-gospodarczym związanym z wykonywaniem umów o zamówienie publiczne i niwelowanie negatywnych skutków takich zmian dla wykonawcy. Będzie miała ona duże znaczenie w kontraktach, których głównym kosztem jest czynnik ludzki, czyli we wszystkich kontraktach angażujących zasobu pracowników świadczących pracę za minimalnym wynagrodzeniem, jak usługi sprzątania, ochrony etc.
Regulacja art. 436 pkt 4 obejmuje wszystkie umowy o zamówienie publiczne, bez względu na ich przedmiot trwającej dłużej niż 12 miesięcy. Przy czym co istotne, zmiana wysokości wynagrodzenia wykonawcy dokonywana na podstawie tego przepisu może obejmować zarówno jego zwiększenie jak i obniżenie, stosownie do dokonanej zmiany przepisów stanowiących jego podstawę. (…)
Poza tym w artykule:
- PROCEDURA ZMIANY WYNAGRODZENIA WYNIKAJĄCA Z UMOWY
- MOŻLIWOŚĆ OGRANICZENIA WYSOKOŚCI ZMIANY UMOWY PRZEZ ZAMAWIAJĄCEGO
- ROSZCZENIE WYKONAWCY ZMIANĘ WYNAGRODZENIA
- UWZGLĘDNIENIE ZNANYCH ZMIAN PRZEPISÓW PRAWA NA ETAPIE OFERTY
- NIEPRAWIDŁOWOŚCI W ZAKRESIE OKREŚLANIA ZASAD ZMIANY WYNAGRODZENIA WYKONAWCY
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.