Zmiana wyznaczonego terminu zawarcia umowy

0 8

 Złożona w postępowaniu na dostawę sprzętu komputerowego oferta została uznana za najkorzystniejszą. Zamawiający przesłał pismo ze wskazaniem terminu zawarcia umowy i określeniem wymaganych formalności (zabezpieczenie, przekazanie dokumentów dotyczących sprzętu). Ze względu na kwestie organizacyjne związane z dostawą i to, że termin wykonania zamówienia rozpocznie się z dniem podpisania umowy chciałbym przesunąć ten termin o  cztery dni. Zamawiający w piśmie wskazał, że niestawienie się w wyznaczonym terminie spowoduje uznanie, iż wykonawca odmówił zawarcia umowy. Czy wobec takiej klauzuli istnieje możliwość przesunięcia terminu? Czy w sytuacji, gdy nie stawię się u zamawiającego, moje działanie zostanie odebrane jako uchylenie się od zawarcia umowy?

Kwestie związane z terminami zawierania umów po wyborze oferty najkorzystniejszej zostały określone w art. 94 Pzp oraz art. 183 Pzp i dotyczą okoliczności związanych z terminami na wniesienie odwołania oraz okresem trwania postępowania odwoławczego. Prawo zamówień publicznych nie określa natomiast terminu, w którym musi nastąpić zawarcie umowy o udzielenie zamówienia publicznego. Decyzja odnośnie daty oraz sposobu jej zawarcia (np. poprzez złożenie podpisu w siedzibie zamawiającego czy korespondencyjnie – poprzez przesłanie umów wykonawcy z obowiązkiem odesłania) należy do zamawiającego.

Niezależnie od przyczyny, z powodu której pierwotnie określony termin jest dla wykonawcy nieodpowiedni istotne jest, aby zamawiający otrzymał informację o niestawiennictwie przed upływem tego terminu oraz wyraźny sygnał, iż wykonawca wyraża wolę zawarcia umowy o udzielenie zamówienia publicznego. Krajowa Izba Odwoławcza wielokrotnie podkreślała, że za uchylanie się od zawarcia umowy może być uznana jedynie wyraźna odmowa zawarcia umowy lub innego rodzaju zachowanie w sposób nie budzący wątpliwości wskazujące na…

Zapraszamy do prenumeraty magazynu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.