–Relacja ze spotkania dyskusyjnego
–Galeria zdjęć
–Transmisja ze spotkania (VIDEO)
ROZPORZĄDZENIE KOMISJI EUROPEJSKIEJ
W dniu 23 grudnia 2022 r. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowane zostało rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2560 z dnia 14 grudnia 2022r. w sprawie subsydiów zagranicznych…
APEL KOMITETU REGIONÓW I KOMISJI EUROPEJSKIEJ
Europejski Komitet Regionów i Komisja Europejska wspólnie zaapelowały do miast i regionów UE o pilne przekazywanie Ukrainie generatorów prądu i urządzeń grzewczych, które pozwolą jej mieszkańcom…
NOWA ZAKŁADKA NA STRONIE UZP
Na stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych uruchomiona została nowa zakładka poświęcona normom w zamówieniach publicznych. Podmioty zainteresowane znajdą tam informacje na temat podstaw…
PAKIET DOBRYCH PRAKTYK
Urząd Zamówień Publicznych udostępnił pakiet dobrych praktyk w zakresie stosowania zrównoważonych kryteriów oceny ofert w ramach zamówień publicznych. Składa się on z 3 odrębnych opracowań: „Społeczne…
STOSOWANIE PRZEPISÓW SANKCYJNYCH NA GRUNCIE PZP
W związku z pytaniami dotyczącymi stosowania Ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (Dz. U.…
RZĄDOWY PROGRAM BUDOWY PRZYSZKOLNYCH HAL SPORTOWYCH
Rząd przyjął uchwałę o ustanowieniu programu budowy przyszkolnych hal sportowych. Do 2024 roku na ten cel zostanie przeznaczone 2 mld zł. Jeszcze w tym roku samorządy będą miały możliwość rozpoczęcia…
O PLATFORMIE e-ZAMÓWIENIA NA ŚLĄSKU
Urząd Zamówień Publicznych oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów zorganizowały szkolenie dla przedstawicieli samorządów lokalnych z województwa Śląskiego. Tematem tego spotkania było praktyczne…
WNIOSKI DO RZĄDOWEGO FUNDUSZU ROZWOJU MIESZKALNICTWA
Od dnia 1 marca ponownie można składać wnioski o udzielenie wsparcia finansowego z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa - poinformował resort funduszy. O wsparcie finansowe mogą zabiegać gminy.…

NA MARGINESIE
TEMAT NUMERU: Profesjonalizacja zamówień publicznych
Profesjonalizacja w dokumencie „Polityka zakupowa państwa”
Proces profesjonalizacji to trend, który nie omija rynku zamówień publicznych. Począwszy od zamawiających, którzy starają się o odpowiednie przygotowanie merytoryczne kadry odpowiedzialnej za…
Działania Komisji Europejskiej dotyczące profesjonalizacji…
W obecnych czasach od zamówień publicznych oczekuje się wiele. Nie służą już tylko jako narzędzie umożliwiające instytucjom publicznym zaspokojenie potrzeb zakupowych, a wykonawcom ubieganie się o…
Zarządzanie kompetencjami pracowników ds. zamówień publicznych
Według Komisji Europejskiej jednym z głównych czynników sprzyjających rozwojowi zamówień publicznych jest profesjonalizacja zajmujących się nimi pracowników. Stanowi ona warunek konieczny spełniania…
Dobre obyczaje i zasady etyki w zamówieniach publicznych
UWAGI WSTĘPNE
Kwestia stosunku prawa zamówień publicznych do dobrych obyczajów i zasad etyki ma za przedmiot zagadnienie przenikania się różnych porządków (systemów) normatywnych – porządku…
Piętnaście lat Krajowej Izby Odwoławczej – i co dalej?
MOIM ZDANIEM
Ukierunkowanie na wyniki
Jedną z kompetencji ProcurCompEU jest „ukierunkowanie na wyniki”. Z jednej strony: oczywiste, z drugiej: o co chodzi z tymi wynikami? Spróbujmy zdefiniować oczekiwane wyniki (rezultaty) naszej pracy i…
RYNEK ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH
PARTNERSTWO PUBLICZNO-PRYWATNE
Postępowanie w sprawie partnerstwa publiczno-prywatnego
Część druga
Podmiot publiczny podejmuje decyzję o realizacji przedsięwzięcia w formule PPP i wszczęciu postępowania po analizie wniosków z przeprowadzonej oceny efektywności.
…
ORZECZNICTWO
Doniosłość uzasadnienia wyroku Krajowej Izby Odwoławczej
W przypadku uwzględnienia przez KIO odwołania rozsądny zamawiający powinien wstrzymać się z jego wykonaniem do czasu uzyskania pełnego orzeczenia wraz z uzasadnieniem bowiem niekiedy bywa, że dochodzi…
Wątpliwości interpretacyjne dotyczące aukcji elektronicznej
Aukcja elektroniczna stanowi jeden ze sposobów dokonywania oceny ofert złożonych w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Nie jest odrębnym trybem udzielania zamówień. Powszechnie przyjmuje…
EUROPEJSKI RYNEK ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH
POSTĘPOWANIE ODWOŁAWCZE
O wnoszeniu odwołań dotyczących czynności materialno-prawnych…
Spośród przesłanek umorzenia postępowania odwoławczego, zgrupowanych w art. 568, na szczególną uwagę zasługuje przepis pkt 2, a więc wszelkiego rodzaju przypadki, w których dalsze postępowanie…
PRAWO KARNE
Wyłudzenie dotacji lub zamówienia publicznego finansowanych ze…
Część czwarta
CHARAKTERYSTYKA PRZESTĘPSTWA WYŁUDZENIA ZAMÓWIENIA PUBLICZNEGO
Uwagi wstępne
Zamówienia publiczne najczęściej udzielane są w formie procedury przetargowej, a podstawowym…
W następnym numerze DORADCY
W następnym numerze DORADCY
tematem wiodącym będą: aspekty społeczne w zamówieniach publicznych
W grudniu ub. roku Rada Ministrów przyjęła Zalecenia w sprawie uwzględniania przez administrację rządową aspektów społecznych w zamówieniach publicznych. Stanowią one aktualizację Zaleceń Rady Ministrów w tej sprawie, obowiązujących od 2017 r. O tym, jak należy je rozumieć i uwzględnić w prowadzonych postępowaniach pisać będą nasi autorzy.
Ponadto pisać będą między innymi o:
- nowym Prawie zamówień publicznych – w kolejnym numerze DODATKU,
- granicach ingerencji zamawiającego w treść umów o podwykonawstwo,
- uchylaniu się wykonawcy od zawarcia umowy,
- partnerstwie publiczno-prywatnym.
Zaloguj