Klauzula rebus sic stantibus w zamówieniach publicznych
Jednym z problemów z jakimi spotykają się wykonawcy robót budowlanych w toku realizacji zamówienia publicznego jest brak klauzul waloryzacyjnych w umowach, co w sytuacji wystąpienia istotnej zmiany stosunków gospodarczych grozi im poniesieniem rażącej straty na danym zadaniu.
Wprowadzenie
Przypomnijmy w skrócie, że na gruncie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych instytucja waloryzacji wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy, w przypadku zmiany cen materiałów lub kosztów związanych z realizacją zamówienia, została uregulowana w art. 439. Przepis ten stanowi, że umowa, której przedmiotem są roboty budowlane, dostawy lub usługi, zawarta na okres dłuższy niż sześć miesięcy, zawiera postanowienia dotyczące zasad wprowadzania zmian wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy, w przypadku zmiany cen materiałów lub kosztów związanych z realizacją zamówienia.
W ramach obowiązku określonego w tym przepisie zamawiający ma swobodę – oczywiście z poszanowaniem ustawowych zasad określających relacje między stronami – w ukształtowaniu klauzuli waloryzacyjnej uwzględniającej specyfikę danego zamówienia. (…)
Poza tym w artykule:
- Klauzula rebus sic stantibus
- Nadzwyczajna zmiana stosunków
- Związek przyczynowy
- Pozew oparty na klauzuli rebus sic stantibus
- Podsumowanie
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.