Ustanowienie gwarancji zapłaty na rzecz wykonawcy zamówienia publicznego na roboty budowlane – wybrane zagadnienia
Przedmiotem niniejszego artykułu są wybrane zagadnienia związane z ustanowieniem gwarancji zapłaty za roboty budowalne zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego (art. 649¹ – 649⁵) w ramach umowy o zamówienie publiczne. Ocenie poddana zostanie konstrukcja przepisów które stały się przedmiotem dogłębnej analizy przedstawicieli doktryny skutkującej rozbieżnościami interpretacyjnymi, ich zakres, a także ich zakładane cele.
CEL PRZEPISÓW
W dniu 16 kwietnia 2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 8 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, wprowadzająca gwarancję zapłaty na rzecz wykonawcy robót budowlanych do regulacji kodeksowych.
Nastąpiło to w celu przeciwdziałania występowaniu na rynku usług budowlanych przypadków nieregulowania lub nieterminowego regulowania należności za wykonane świadczenia dotyczące robót budowlanych, w szczególności wykonawcom występującym w procesie inwestowania w charakterze podwykonawców. Jako kolejny cel wskazano szybkie i efektywne uzyskanie przez wykonawców lub podwykonawców środków finansowych, z których pokrywa się m.in. koszty robocizny czy materiałów budowlanych, na wypadek restrukturyzacji kontrahenta, czy nawet jego upadłości, czego nie gwarantował wymiar sprawiedliwości. (…)
Poza tym w artykule:
- ZAKRES PODMIOTOWY I PRZEDMIOTOWY
- GWARANCJA ZAPŁATY – FORMA, KOSZTY, TREŚĆ, REALIZACJA UPRAWNIEŃ
- UPRAWNIENIA WYKONAWCY W BRAKU ŻĄDANEJ GWARANCJI ZAPŁATY
- UWAGI KOŃCOWE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.