Przyczyny niepowodzeń projektów partnerstwa publiczno-prywatnego
Projekty PPP mogą skończyć się niepowodzeniem na różnych etapach ich realizacji, począwszy od postępowania (kiedy nie wpłyną żadne oferty, lub jedynie takie, które znacząco przekraczają budżet zamawiającego), na etapie inwestycyjnym lub na etapie operacyjnym. Każdorazowo oznacza to niepotrzebnie wydane środki publiczne oraz stracony czas, który mógł być wykorzystany na realizację projektów w innej, niż PPP, formule lub na realizację całkiem innych inwestycji.
Należy podkreślić, że wynik oceny efektywności projektu PPP wskazujący na brak celowości realizacji przedsięwzięcia w formule PPP nie jest równoznaczny z jego niepowodzeniem, a wręcz przeciwnie – pozwala na uzasadnioną modyfikację planów.
SUKCES PROJEKTU PPP – CO TO ZNACZY?
Istnieje pewna rozbieżność w postrzeganiu, co stanowi o powodzeniu projektu PPP. Zgodnie z uznanymi międzynarodowymi wytycznymi PPP „The APMG Public-Private Partnership Certification Guide” przygotowanymi na zlecenie Międzynarodowych Instytucji Finansowych, udany projekt PPP to taki, dla którego przez cały okres jego życia, czyli obowiązywania umowy o PPP, jest dotrzymywana założona Value for Money. (…)
Poza tym w artykule:
- ZNACZENIE WŁAŚCIWEGO PRZYGOTOWANIA PROJEKTU PPP
- BŁĘDY I ZANIECHANIA PO STRONIE PUBLICZNEJ
- NAJSŁYNNIEJSZA PORAŻKA PROJEKTU PPP
- ROLA DOŚWIADCZONYCH DORADCÓW
- WYCOFANIE DUŻYCH PROJEKTÓW
- ZNACZENIE WŁAŚCIWYCH KRYTERIÓW SELEKCJI I OCENY OFERT
- BANKI SĄ NAJWAŻNIEJSZE
- PRZEDTERMINOWE ZAMKNIĘCIE UMOWY O PPP
- RZETELNE ZARZĄDZANIE UMOWĄ O PPP
- WŁAŚCIWA KOMUNIKACJA I DOBRE RELACJE
- PODSUMOWANIE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.