Zamówienia zrównoważone czyli odpowiedzialne albo strategiczne
Koncepcja uwzględniania w zamówieniach publicznych nie tylko najlepszego bilansu ceny i jakości, ale również szerszych skutków prorozwojowych ma różne nazwy i źródła. Różnie może być wdrażana i może mieć bardzo różne skutki.
Jak efektywnie uwzględniać aspekty gospodarcze, społeczne i środowiskowe w zamówieniach publicznych staram się pokazywać na szkoleniach o zrównoważonych zamówieniach. W przyszłym roku sporo takich szkoleń będzie dostępne za darmo dla niektórych beneficjentów środków unijnych.
Ładnie stawia sprawę motyw 2 preambuły dyrektywy klasycznej (2014/24/UE): „Zamówienia publiczne są instrumentem dla osiągnięcia inteligentnego, trwałego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu, przy jednoczesnym zagwarantowaniu najbardziej efektywnego wykorzystania środków publicznych”.
Po pierwsze, chodzi o trwały wzrost gospodarczy, a po drugie o to, aby jego beneficjentami było całe społeczeństwo, a w szczególności grupy marginalizowane, defaworyzowane, przy czym osiąganie tych celów nie może się odbywać kosztem efektywności. (…)
Poza tym w artykule:
- STATYSTYKI
- PROBLEMY SPOŁECZNE
- MÓJ ULUBIONY PRZYKŁAD
- PROSPOŁECZNY WARUNEK
- WARUNKI REALIZACJI
- SPOŁECZNE KRYTERIA
- STANDARDY PRACY
- ŁAŃCUCH DOSTAW
- CYKL ŻYCIA
- WYMAGANIA W ŁAŃCUCHU DOSTAW
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.