Informatyzacja procesu zamówień publicznych – kontrola wdrożenia przepisów przeprowadzona przez Najwyższą Izbę Kontroli
Od 18 października 2018r. obowiązują przepisy dotyczące obowiązku stosowania komunikacji elektronicznej do postępowań o wartości równej lub przekraczającej tzw. progi unijne. W marcu bieżącego roku NIK przedstawiła wyniki kontroli, której głównym celem była odpowiedź na pytanie: czy wdrożono rozwiązania organizacyjne i informatyczne zapewniające elektroniczną komunikację w procesie udzielania zamówień publicznych i jak są stosowane.
Działania Najwyższej Izby Kontroli
Kontrolą zostały objęte Urząd Zamówień Publicznych oraz Ministerstwo Cyfryzacji, które wspólnie realizowały projekt e-Zamówienia i uczestniczyły w udostępnieniu mini portalu, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, osiem gmin/miast, cztery szpitale i cztery uczelnie.
W celu uzupełnienia informacji, dotyczących realizacji zadań w zakresie elektronicznej komunikacji w procesie udzielania zamówień publicznych i problemów z tym związanych, NIK przeprowadziła badanie kwestionariuszowe w gminach/miastach, uczelniach i szpitalach z terenu całej Polski. Kontrola obejmowała okres od 2016r. do września 2019r.
W artykule przedstawione zostaną problemy z elektronizacją procesu zamówień publicznych z pominięciem oceny projektu wdrażającego platformę e-Zamówienia. (…)
Anna Wojtczyk
Poza tym w artykule:
- Narzędzia informatyczne wspierające komunikację elektroniczną
- Obowiązek zapewnienia komunikacji elektronicznej
- Archiwizacja dokumentów elektronicznych
- Wnioski
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.