Samooczyszczanie i odstąpienie od wykluczenia w orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej
Kwalifikacja podmiotowa wykonawców jest czynnością o doniosłych skutkach dla prawidłowego wyłonienia zwycięskiego oferenta w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Naruszające przepisy Pzp wykluczenie wykonawcy zdolnego do wykonania zamówienia jest poważnym błędem zamawiającego, skutkującym nie tylko odpowiednimi karami czy korektami, ale przede wszystkim niegospodarnym wydatkowaniem środków publicznych.
UWAGI WSTĘPNE
W celu zwiększenia konkurencyjności postępowań i umożliwienia wykonawcom aktywnego udziału w realizacji zamówień dyrektywa klasyczna 2014/24 wprowadziła możliwość odzyskania uprawnień do udziału w postępowaniu podmiotom, które przyznają się do popełnionego deliktu, lecz już podjęły skuteczne i udokumentowane działania naprawcze dowodzące, że są podmiotami rzetelnymi, które zrekompensowały wszelkie szkody spowodowane przestępstwem, wykroczeniem lub zaniechaniem i w przyszłości takie negatywne sytuacje nie będą miały miejsca.
Przepisy i praktyka są jednak niejednoznaczne, wymagają każdorazowo szczegółowej indywidualnej analizy przesłanek wykluczenia i spełnienia warunków ewentualnego skutecznego samooczyszczenia i dlatego warto rozważyć to złożone zagadnienie.
Jak wynika z zestawienia indeksów tematycznych na stronach KIO tylko w 2021 roku Izba rozpatrzyła ponad 30 odwołań związanych z wykluczeniem lub zaniechaniem wykluczenia wykonawcy korzystającego z instytucji self-cleaning’u. (…)
Poza tym w artykule:
- REGULACJE UNIJNE
- REGULACJE KRAJOWE
- ORZECZNICTWO KRAJOWEJ IZBY ODWOŁAWCZEJ
- UWAGI KOŃCOWE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.