Waloryzacja wynagrodzenia umownego
Od kwietnia 2021 roku wskaźnik CPI przekracza cel polityki pieniężnej określony na poziomie 2,5% z odchyleniami o ±1 punkt procentowy w średnim okresie, osiągając w lutym bieżącego roku maksimum o wartości 18,4%. Taki stan istotnie zaburza równowagę ekonomiczną pomiędzy wykonawcami a zamawiającymi, która może być przywracana poprzez prawidłowo ukształtowaną waloryzację wartości wynagrodzenia dla umów realizowanych w dłuższych okresach czasu.
Zgodnie z definicją słownikową „waloryzacja” oznacza „zmianę wartości bezwzględnej wypłacanego zobowiązania pieniężnego na skutek zmiany siły nabywczej pieniądza” lub też „przywrócenie czemuś (…) wartości (…)”.
W Słowniku języka polskiego autorstwa W. Doroszewskiego hasło „waloryzacja” oznacza m.in. „przeliczenie należności lub zobowiązań pieniężnych ustalonych w danej jednostce monetarnej na inną o stałej wartości, dostosowanie wysokości zobowiązań pieniężnych do zmienionej wartości pieniądza.” Warto przypomnieć, że radykalne zmiany w zakresie waloryzacji umów nastąpiły w lipcu 1990 r. wraz z urynkowieniem gospodarki i zmianą przepisów zawartych w art. 358 § 1 Kodeksu cywilnego.
Na gruncie zamówień publicznych na pojęcie waloryzacji można patrzeć jako na zasadę prawną stwierdzającą, że w razie zmiany siły nabywczej pieniądza po zawarciu umowy, wykonawca lub podwykonawca powinien otrzymać adekwatną (wyższą lub niższą) równowartość ekonomiczną wierzytelności z dnia podpisania umowy. (…)
Poza tym w artykule:
- CEL KLAUZUL WALORYZACYJNYCH
- PROBLEMY ZWIĄZANE Z WALORYZACJĄ
- ZAKOŃCZENIE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.