Plan postępowań jako narzędzie zarządzania procesem zakupowym
Plan postępowań o udzielenie zamówienia stanowi niewątpliwie jeden z najważniejszych dokumentów zarządczych dla zamawiającego. Umożliwia bowiem nie tylko odpowiednią agregację planowanych zakupów, ale pozwala także na optymalne oszacowanie zasobów materialnych i osobowych niezbędnych do przeprowadzenia procesu zakupowego w jednostce.
WPROWADZENIE
Sporządzenie planu postępowań o udzielenie zamówienia publicznego jest często uważane przez zamawiających za konieczny i pracochłonny obowiązek, którego użyteczność jest co najmniej dyskusyjna.
Tymczasem odpowiednio zaangażowany zamawiający, który z należytą starannością precyzyjnie określi swoje potrzeby, a następnie poinformuje o nich rynek wykonawców, może uzyskać zaskakująco dobre efekty w rezultacie prowadzonego następnie postępowania o udzielenie zamówienia. Odpowiednia agregacja zamówień pozwala nie tylko na realizowanie większego wolumenu, co przy wykorzystaniu efektu skali daje korzystne ceny, ale także umożliwia uzyskanie innych, korzystniejszych warunków realizacji zamówienia.
Wynika to przede wszystkim z możliwości wcześniejszego przygotowania się wykonawców do udziału w postępowaniu, zarezerwowaniu mocy produkcyjnych, alokacji zasobów, zawarcia korzystnych umów z potencjalnymi dostawcami czy podwykonawcami. (…)
Poza tym w artykule:
- OBOWIĄZEK SPORZĄDZANIA PLANU POSTĘPOWAŃ
- ZAKRES DANYCH
- PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
- ORIENTACYJNA WARTOŚĆ ZAMÓWIENIA
- INFORMACJE DODATKOWE
- AKTUALIZACJA PLANU
- ASPEKTY TECHNICZNE
- PODSUMOWANIE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.