Zespół ds. certyfikacji wykonawców w zamówieniach publicznych oraz polityki zakupowej państwa
Prace nad polityką zakupową państwa jak i certyfikacją zaczęły się w Ministerstwie Rozwoju i Technologii w 2021 r. W tym celu minister Rozwoju i Technologii powołał Zespół do spraw certyfikacji wykonawców w zamówieniach publicznych oraz polityki zakupowej państwa.
W jego skład weszli przedstawiciele instytucji publicznych, organizacji zrzeszających przedsiębiorców, zamawiających, świata nauki, a także zaproszeni eksperci, w tym autorka.
Do podstawowych zadań Zespołu należało wypracowanie optymalnego modelu mechanizmu certyfikacji wykonawców w zamówieniach publicznych, a także głównych założeń przyjmowanej na podstawie Prawa zamówień publicznych polityki zakupowej państwa. Chodziło także o prowadzenie dialogu oraz wymianę doświadczeń między administracją publiczną a partnerami społeczno–gospodarczymi, w tym środowiskiem akademickim i instytucjami naukowo – badawczymi, co w zamiarze ministerstwa miało doprowadzić do wypracowania propozycji rozwiązań podnoszących efektywność oraz innowacyjność zamówień publicznych.
Zgodnie z art. 21 Pzp polityka zakupowa państwa powinna określać priorytetowe działania Polski w obszarze zamówień publicznych, a także pożądany kierunek działań zamawiających w zakresie udzielanych zamówień, obejmujący w szczególności zakup innowacyjnych lub zrównoważonych produktów oraz usług, z uwzględnieniem:
- aspektów normalizacyjnych;
- kalkulacji kosztów w cyklu życia produktów;
- społecznej odpowiedzialności przedsiębiorców;
- upowszechniania dobrych praktyk i narzędzi zakupowych;
- stosowania aspektów społecznych i zdrowotnych. (…)
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.