Czy opcja może być większa niż zamówienie podstawowe?
Prawo opcji jest bezprecedensową instytucją prawa zamówień publicznych, dającą bardzo duże możliwości kształtowania kontraktu przez zamawiającego. Jest w tym zakresie niezwykłym narzędziem ze względu na elastyczność i możliwości adaptacyjne, jakie wprowadza do kontraktu.
UWAGI WSTĘPNE
W zasadzie nie da się sklasyfikować wszystkich stosowanych przez zamawiających rodzajów opcji, bowiem każda z nich będzie dopasowana do konkretnego postępowania i związana z konkretnym przedmiotem zamówienia.
Prawo opcji może działać istotnie na korzyść interesu publicznego, ekonomicznego czy organizacyjnego zamawiającego, daje mu bowiem niezwykłą swobodę kształtowania zamówienia publicznego w zależności od swoich potrzeb, warunków finansowych i wiedzy o przedmiocie zamówienia na etapie jego kontraktowania.
Kluczową zaletą prawa opcji o charakterze zwiększającym jest szybkie uzyskanie zamówienia, bez konieczności przeprowadzania osobnej procedury. Opcja zabezpiecza potrzeby zamawiającego w przypadku zakupów, co do których nie ma on pewności, czy będą konieczne, bądź nie jest pewien, czy będzie miał odpowiednie środki finansowe. Ponadto, nie musi posiadać środków na sfinansowanie opcji w momencie otwarcia ofert. (…)
Poza tym w artykule:
- REGULACJE PRAWNE
- WIELKOŚĆ OPCJI
- PRAWO OPCJI A KLAUZULE REWIZYJNE
- PRAWO OPCJI A ZASADY PRAWA ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH
- PRAKTYCZNE ASPEKTY WPROWADZENIE PRAWA OPCJI PRZEWYŻSZAJĄCEGO WIELKOŚCIĄ ZAMÓWIENIE PODSTAWOWE
- PODSUMOWANIE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.