Aspekty społeczne w zamówieniach publicznych – cz. I
WSTĘP
Organizacja zamówienia publicznego z uwzględnieniem aspektów społecznych jest jedną ze składowych tzw. zrównoważonych zamówień publicznych. Zrównoważone zamówienia stanowią istotny element polityki w zakresie zamówień publicznych zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym. Ich istotą jest promowanie zrównoważonego rozwoju, rozumianego jako taki, w którym wzrost gospodarczy osiągany jest przy zachowaniu dbałości i troski w zakresie ekologii i kwestii społecznych.
Rola zamówień publicznych jest niebagatelna, ponieważ dotyczą niemal każdej dziedziny życia. O tym, jak ważny sektor gospodarki stanowią, nawet nie odwołując się do danych statystycznych można stwierdzić na podstawie tego, że każdego dnia korzystamy z efektów wydatkowania środków publicznych na podstawie Prawa zamówień publicznych w postaci: dróg, budynków użyteczności publicznej takich jak szpitale, szkoły, środków transportu (pociągów, tramwajów i autobusów), leków i aparatury medycznej, czy korzystamy z usług np. szkoleniowych.
Dlatego też dokonywanie zamówień publicznych z uwzględnieniem nie tylko aspektów ekonomicznych może mieć duże znaczenie dla gospodarki.
Za opracowaniem Komisji Europejskiej „Kwestie społeczne w zakupach. Przewodnik dotyczący uwzględniania kwestii społecznych w zamówieniach…
Zapraszamy do prenumeraty magazynu.
Pełna treść artykułu jest dostępna w systemie informacji prawnej Legalis