Dobre praktyki dotyczące polubownego rozwiązywania sporów przez podmioty publiczne
W związku ze skutkami pandemii oraz wojny w Ukrainie rynkowi przyszło zmierzyć się z wyzwaniami, które nie mają precedensu w ostatnich latach. Skutki tych nadzwyczajnych i gwałtownych zdarzeń odczuwają dziś właściwie wszyscy uczestnicy rynku. Wiele obowiązujących umów zamówieniowych zawartych zostało w innej rzeczywistości gospodarczej. Prowadzi to do zwiększenia liczby sporów związanych z ich wykonywaniem.
WPROWADZENIE
Duża część sporów związanych z wykonywaniem umów dotyczy waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy, a także opóźnień w realizacji inwestycji lub dostaw i związanych z tym roszczeń. Skala problemów powoduje, że realna może stać się groźba utraty przez wykonawcę płynności finansowej, a przez to zdolności do dalszej realizacji umowy.
Trudności dotykające bezpośrednio wykonawców – związane ze wzrostem cen czy ograniczeniem dostępności towarów w dość krótkiej perspektywie przekształcają się w problemy zamawiającego. Ujawniają się one co najmniej w zagrożeniu dla terminowego zakończenia inwestycji. Niejednokrotnie uruchamiają zaś na zasadzie „kuli śniegowej” większe spektrum problemów, m.in. w relacjach z podwykonawcami i dostawcami.
Właśnie takie okoliczności pozwalają wyraźnie dostrzec szereg zalet metod polubownego rozwiązywania sporów. (…)
Poza tym w artykule:
- POLUBOWNE ROZWIĄZYWANIE SPORÓW JAKO DZIAŁANIE ZGODNE Z PZP ORAZ ZASADAMI GOSPODAROWANIA ŚRODKAMI PUBLICZNYMI
- POLUBOWNE ROZWIĄZYWANIE SPORÓW KROK PO KROKU
- Podsumowanie
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.