Kara umowna w umowie o zamówienie publiczne
Kary umowne w zamówieniach publicznych to temat niezwykle obszerny i wywołujący najwyższe emocje. Określanie ich nie jest zadaniem prostym. Wymaga odpowiedniego wyważenia interesów obu stron umowy, tak, aby z jednej strony w prawnie dozwolonych granicach zabezpieczyć prawidłowe wykonanie zamówienia, a z drugiej – nie zniechęcić wykonawców od wzięcia udziału w postępowaniu i nie wykreować niepotrzebnego ryzyka, które przez rozsądnie działającego wykonawcę zostanie wliczone w cenę oferty.
ISTOTA KARY UMOWNEJ
Kara umowna jest instytucją wywodzącą się z prawa cywilnego. Polega na zastrzeżeniu w umowie, że naprawienie szkody, wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (art. 483 § 1 kc).
Istotą kary umownej jest więc to, że stanowi ona odszkodowanie ex contractu w z góry ustalonej w umowie wysokości, niezależnie od rozmiaru poniesionej szkody, a nawet niezależnie od jej poniesienia. Okoliczność nieponiesienia szkody przez wierzyciela lub niewielki jej rozmiar może stanowić jedynie uzasadnienie dla jej miarkowania.
W prawie cywilnym generalną zasadą jest swoboda umów, wyrażona w art. 353. Nakazuje ona przyjąć dopuszczalność swobodnego uzgodnienia postanowień umowy, chyba, że byłyby one sprzeczne z przepisami ustawy, właściwościami stosunku umownego lub zasadami współżycia społecznego. Zasada ta na gruncie Prawa zamówień publicznych doznaje istotnego ograniczenia również w zakresie formułowania postanowień, dotyczących kar umownych. (…)
Poza tym w artykule:
- ZOBOWIĄZANIA STRON UMOWY
- OKREŚLENIE „SUMY” KARY UMOWNEJ
- PODSTAWOWE REGUŁY OKREŚLANIA KAR UMOWNYCH W ZAMÓWIENIACH PUBLICZNYCH
- KLAZULE ABUZYWNE
- OBOWIĄZEK OKREŚLENIA LIMITU KAR UMOWNYCH
- ODSZKODOWANIE UZUPEŁNIAJĄCE
- KARY UMOWNE ZA UCHYBIENIA WYKONAWCY WOBEC PODWYKONAWCÓW
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.