Wykładnia pojęcia „znaczących lub uporczywych niedociągnięć w spełnieniu istotnego wymogu w ramach wcześniejszej umowy”
Glosa aprobująca do wyroku Trybunału Sprawiedliwości z dnia 3 października 2019 r. w sprawie C-267/18 Delta Antrepriză de Construcţii şi Montaj 93 SA, (ECLI:EU:C:2019:826).
Wyrok będący przedmiotem glosy porusza problematykę fakultatywnych przesłanek wykluczenia wykonawcy z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego z uwagi na rozwiązanie z wykonawcą wcześniejszej umowy o zamówienie publiczne, z powodu częściowego podwykonawstwa niezgłoszonego zamawiającemu.
STAN FAKTYCZNY
Gmina Râmincu Vâlcea (Rumunia) zawarła umowę w przedmiocie wykonania roboty budowlanej w zakresie remontu i modernizacji obiektu rekreacyjnego z tymczasowym związkiem przedsiębiorstw (dalej zwanym „konsorcjum nr 1”), na czele którego stała Delta Antrepriză de Construcţii şi Montaj 93 SA (dalej: „Delta”). Zamawiający rozwiązał tę umowę z uwagi na naruszenie jej postanowień, tj. zlecenie przez wykonawcę znacznej części robót podwykonawcy, bez uzyskania uprzedniej zgody gminy. W konsekwencji gmina Râmincu Vâlcea złożyła na platformie internetowej Elektronicznego Systemu Zamówień Publicznych oświadczenie, że umowa została rozwiązana z powodu naruszenia, którego dopuściło się konsorcjum nr 1, oraz że w wyniku tego naruszenia doznała ona szkody oszacowanej na 2 345 299,70 lei rumuńskich, tj. około 521 000 EUR. (…)
Poza tym w artykule:
- PYTANIE PREJUDYCJALNE
- PRAWO UNIJNE
- STANOWISKO TRYBUNAŁU SPRAWIEDLIWOŚCI
- OCENA ROZSTRZY6GNIĘCIA TSUE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.