Tryb podstawowy – ryzykowny wariant z art. 275 pkt 2 Pzp
Nowe Pzp wprowadziło rewolucję w zasadach udzielania zamówień o wartości mniejszej niż progi unijne. W miejsce kilku dotychczasowych trybów wprowadzono tzw. tryb podstawowy, jako wiodące narzędzie do udzielania zamówień krajowych, wyposażony w trzy różne warianty, celem możliwie najlepszego dopasowania procedury do specyfiki zamówienia.
Jak uczy historia, rewolucja niekiedy pożera własne dzieci. Obawiam się, że podobnie może być w przypadku trybu podstawowego w wariancie, o którym mowa w art. 275 pkt 2 Pzp – wariancie nr 2.
Specyfika wariantu nr 2
Generalne założenie towarzyszące prowadzeniu postępowania w trybie podstawowym w wariancie nr 2 polega na tym, że w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu oferty mogą składać wszyscy zainteresowani wykonawcy, a następnie zamawiający może prowadzić negocjacje w celu ulepszenia treści ofert, które podlegają ocenie w ramach kryteriów oceny ofert (o ile przewidział taką możliwość) a po zakończeniu negocjacji zamawiający zaprasza wykonawców do składania ofert dodatkowych.
Z założenia wariant ten wygląda dla zamawiającego bardzo atrakcyjnie: w zależności od tego, co wykonawcy przedstawią w ofertach złożonych w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu, po zakończeniu badania i oceny tych ofert zamawiający może przejść bezpośrednio do wyboru oferty najkorzystniejszej (de facto sprowadzając przebieg postępowania w tym wariacie do procedury z wariantu nr 1) lub podjąć decyzję o wprowadzeniu dodatkowego etapu w postępowaniu, w postaci negocjacji z wykonawcami i umożliwienia im złożenia oferty dodatkowej (licząc na uzyskanie w tych ofertach jeszcze korzystniejszych warunków realizacji zamówienia podlegających ocenie w kryteriach oceny ofert). Jedynym warunkiem skorzystania z tego wariantu jest ujęcie w SWZ informacji, o której mowa w art. 281 ust. 1 pkt 4, tzn. poinformowanie wykonawców, że zamawiający przewiduje wybór najkorzystniejszej oferty z możliwością prowadzenia negocjacji. (…)
Poza tym w artykule:
- Karty przy orderach
- Droga bez powrotu
- Rozbite postępowanie
- Ograniczenie konkurencji bez prekwalifikacji
- Negocjacje czy wymuszenie?
- Oferty (problemy) dodatkowe
- Czas płynie, a zyski niepewne
- Podsumowanie
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.