Co w Sprawozdaniu pominięto
Czy sprawozdanie Prezesa UZP z funkcjonowania systemu zamówień publicznych w 2021 r. stanowi rzetelne uwzględnienie instytucji przewidzianych w Prawie zamówień publicznych?
CO SPRAWOZDANIE POKAZUJE
Na stronie internetowej UZP zamieszczono informację, iż Rada Ministrów przyjęła Sprawozdanie Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z funkcjonowania systemu zamówień publicznych w 2021 r. W krótkim komunikacie wskazano, iż „w 2021 roku udzielono 129 662 zamówień, a wartość udzielonych zamówień publicznych z zastosowaniem przepisów Pzp, w 2021 r. wyniosła 184,6 mld zł (w 2020 r. – 183,5 mld zł), co stanowiło ok. 7,04% produktu krajowego brutto (PKB) w 2021 r.
Wprawdzie średnia liczba ofert w postępowaniach poniżej progów unijnych zmalała do 2,59 należy wskazać, że w wypadku postępowań powyżej progów unijnych cały czas obserwujemy tendencję wzrostową. Średnia liczba ofert dla tej grupy wyniosła 2,53”.
Zważywszy na powyższe, pomimo dużych zmian w zamówieniach publicznych wraz z wejściem w życie nowej ustawy, rynek zamówień ma się całkiem dobrze. Zamawiający posiadają odpowiednie zasoby, przede wszystkim finansowe, pozwalające na uruchomienie procedury, zaś wykonawcy decydujący się na udział w postępowaniu konsekwentnie dążą do jego pozyskania, częstokroć z wykorzystaniem środków ochrony prawnej.
Analiza Sprawozdania Prezesa UZP prowadzi do wniosku, iż pomimo nielicznych nieścisłości w jego treści, dość szczegółowo potraktowano kwestie związane z wszczętymi postępowaniami, wartością zamówień, stosowanymi środkami ochrony prawnej i innymi elementami ważnymi w procesie udzielania zamówień. (…)
Poza tym w artykule:
- CZEGO SPRAWOZDANIE NIE POKAZUJE
- PODSUMOWANIE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.