Zarządzanie umową o PPP
Zarządzanie umową o PPP w trakcie jej realizacji jest procesem, za który odpowiedzialność ponosi podmiot publiczny. Ma on zapewniać utrzymanie stabilnego poziomu jakości oraz zakresu świadczonych robót i usług, założonego podziału ryzyka oraz Value for Money przez cały okres jej trwania.
WPROWADZENIE
W maju 2020 r. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała drugi raport dotyczący partnerstwa publiczno-prywatnego zatytułowany „Realizacja przedsięwzięć w formie partnerstwa publiczno-prywatnego przez jednostki samorządu terytorialnego”. Oceniła, że w porównaniu do poprzedniej kontroli, przeprowadzonej w 2012, badającej przygotowanie i realizację przedsięwzięć PPP w JST, nastąpiła poprawa w zakresie ich przygotowania, sporządzania analiz i prowadzenia postępowania.
Natomiast w obszarze zarządzania umowami o PPP, szczególnie na etapie operacyjnym, zidentyfikowano wiele nieprawidłowości, skutkujących niedotrzymaniem parametrów jakościowych przez partnerów prywatnych i nieegzekwowaniem kar umownych z tego tytułu.
Obowiązkowa ocena efektywności, czyli szereg analiz przedrealizacyjnych, których podmiot publiczny dokonuje na etapie przygotowania konkretnego przedsięwzięcia, jest wpisana do ustawy o PPP. Ocena ta potwierdza wykonalność projektu w formule PPP, a przede wszystkim wykazuje Value for Money, czyli optymalny stosunek kosztów i korzyści z tytułu realizacji projektu z punktu widzenia sektora publicznego. (…)
Poza tym w artykule:
- ZESPÓŁ PROJEKTOWY PPP
- UMOWA O PPP
- MONITOROWANIE DOSTĘPNOŚCI ORAZ JAKOŚCI ŚWIADCZONYCH USŁUG
- PRZYPADKI ZEWNĘTRZNE
- ZARZĄDZANIE ZMIANAMI W PROJEKCIE PPP
- MODEL FINANSOWY
- PODRĘCZNIK ZARZĄDZANIA UMOWĄ O PPP
- ANALIZY I OPINIE NIEZALEŻNYCH EKSPERTÓW
- PROCEDURA ROZWIĄZYWANIA SPORÓW
- ZAKOŃCZENIE UMOWY O PPP PRZED TERMINEM
- PROMOCJA I ZASADY KOMUNIKACJI
- BUDOWANIE ZADOWOLENIA UŻYTKOWNIKÓW
- KLUCZOWE CZYNNIKI SUKCESU ZARZĄDZANIA UMOWĄ O PPP
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.