Kontrola i odpowiedzialność osobista w zamówieniach publicznych
Część druga
ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNA
Odpowiedzialność prawną łączy się zazwyczaj z ujemnymi konsekwencjami ustawowo przewidzianymi z tytułu naruszenia określonych powinności prawnych. Źródłem tych powinności może być
bezpośrednio sama ustawa, indywidualny akt administracyjny albo czynność prawna stron, zwłaszcza umowa. Konsekwencje uchybień nazywa się też często sankcjami.
W przeciwieństwie do konsekwencji o charakterze moralnym czy nawet politycznym, sankcje prawne są zorganizowane i zabezpieczone przymusem państwowym. Są zatem wymierzane i egzekwowane z zastosowaniem władztwa publicznego. Według kryterium regulacji wyróżnia się odpowiedzialność konstytucyjną, administracyjną, karną, cywilną, pracowniczą itd. Z punktu widzenia charakteru sankcji operuje się odpowiedzialnością osobistą (dolegliwości represyjno-karne) bądź odpowiedzialnością majątkową. Z naturalnych względów odpowiedzialność osobistą można odnosić tylko do osób fizycznych, zdolnych do cierpienia z powodu dolegliwości o charakterze represyjnym, co ma doniosłe znaczenie dla funkcji tej odpowiedzialności. Odpowiedzialnością majątkową można natomiast operować zarówno wobec osób fizycznych, jak i prawnych oraz innych jednostek organizacyjnych.
Pojęcie odpowiedzialności prawnej występuje też w drugim znaczeniu, a mianowicie w ujęciu zadaniowym. Często bowiem uważa się, że osoba sprawująca określone funkcje (kierownicze, zarządcze) lub podejmująca się jakiejś roli społecznej „jest odpowiedzialna” za prawidłowe ich wypełnienie lub „odpowiada za coś”. (…)
Poza tym w artykule:
- ODPOWIEDZIALNOŚĆ OSOBISTA
- ODPOWIEDZIALNOŚĆ URZĘDNICZA
- CHARAKTER ODPOWIEDZIALNOŚCI PRACOWNICZEJ
- ODPOWIEDZIALNOŚĆ DYSCYPLINARNA
- ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA NARUSZENIEDYSCYPLINY FINANSÓW PUBLICZNYCH
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.