Identyfikacja potrzeb jako warunek prawidłowego przygotowania zamówienia publicznego
Analiza potrzeb i wymagań stanowi wynik działań zamawiającego publicznego, mających na celu zidentyfikowanie potrzeb i prawidłowe przygotowanie postępowania zakupowego umożliwiającego ich zaspokojenie.
WPROWADZENIE
Prawo zamówień publicznych w Dziale II „Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości równej lub przekraczającej progi unijne”, w Rozdziale 1 „Przygotowanie postępowania”, w Oddziale 1, przewiduje obowiązek dokonywania analizy potrzeb i wymagań.
Analiza taka, dostosowana do rodzaju i wartości zamówienia, obowiązkowo poprzedzać musi udzielenie zamówienia o wartości równej lub przekraczającej progi unijne (art. 83).
Wymaganie dokonania analizy potrzeb i wymagań nie dotyczy wszystkich podmiotów zobowiązanych do stosowania Prawa zamówień publicznych. Ustawa dokonała podziału zamawiających zobowiązanych do jej stosowania na publicznych, sektorowych i subsydiowanych, zdefiniowanych odpowiednio w art. 4, 5 i 6. Obowiązek dokonania analizy potrzeb i wymagań dotyczy tylko zamawiających publicznych.
Zamawiający publiczny może odstąpić od dokonania analizy potrzeb i wymagań, w przypadku, gdy w trybie negocjacji bez ogłoszenia zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia, w przypadku pilnej potrzeby udzielenia zamówienia lub w trybie zamówienia z wolnej ręki w przypadku, gdy wymagane jest natychmiastowe wykonanie zamówienia. (…)
Poza tym w artykule:
- IDENTYFIKACJA POTRZEBY
- IDENTYFIKACJA SPOSOBU ZASPOKAJANIA POTRZEBY
- WARIANTY REALIZACJI ZAMÓWIENIA PUBLICZNEGO
- WYZNACZENIE ZESPOŁU, KTÓRY DOKONA ANALIZY POTRZEB I WYMAGAŃ
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.