Praktyczne zastosowanie przepisów dotyczących certyfikacji wykonawców zamówień publicznych
Certyfikacja wykonawców w zamówieniach publicznych została przewidziana w art. 64 dyrektywy klasycznej 2014/24/UE. Zgodnie z tym przepisem państwa członkowskie mogą ustanowić lub prowadzić urzędowe wykazy zatwierdzonych wykonawców, dostawców lub usługodawców albo przewidzieć ich certyfikację przez jednostki certyfikujące, spełniające wymogi europejskich norm certyfikacji w rozumieniu załącznika VII dyrektywy.
Wykonawcy wpisani do urzędowych wykazów lub posiadający zaświadczenie mogą na potrzeby każdego zamówienia przedłożyć zamawiającemu zaświadczenie o wpisie wydane przez właściwy organ lub zaświadczenie wystawione przez właściwą jednostkę certyfikującą. W takich zaświadczeniach wskazane są dokumenty, które stanowiły podstawę wpisu wykonawcy do urzędowego wykazu lub uzyskania przez niego certyfikacji.
Przepisy projektowanej ustawy nie będą miały zastosowania do postępowań o udzielenie zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa, aczkolwiek, jak wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy, możliwość wprowadzenia certyfikacji została przewidziana również w art. 46 Dyrektywy 2009/81/WE. (…)
Poza tym w artykule:
- WPROWADZENIE
- MAPA DROGOWA WPROWADZENIA SYSTEMU CERTYFIKACJI
- PODSUMOWANIE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.