Brawo KIO
Skoro w tym numerze o orzecznictwie Krajowej Izbie Odwoławczej, to i ja postanowiłem przypomnieć najlepsze i najważniejsze, moim zdaniem, wyroki KIO. Cieszę się z nich ogromnie. I co najmniej tak samo się smucę z tego powodu, że nie miały większego przełożenia na naszą szarą rzeczywistość zamówieniową. Nie przyjęły się.
Próba wiedzy
W przypadku niektórych zamówień, w szczególności obejmujących usługi intelektualne, należy wybierać ofertę najlepszą na jaką stać zamawiającego. Zastosowanie tej strategii wyboru najkorzystniejszej oferty wymaga (bardziej od innych) określenia odpowiednich kryteriów jakościowych. W ramach tych kryteriów można oceniać różne dokumenty, które obejmujemy zbiorczą nazwą „koncepcja realizacji zamówienia”. Zaliczamy do nich opracowania takie, jak: metodyka, organizacja, harmonogram, analiza ryzyka i inne.
Często przedmiotem oceny mogą być dokumenty załączane do ofert. Nierzadko jednak pojawiają się wątpliwości: kto przygotował ten dokument – i czy będzie brał udział w realizacji zamówienia; ile czasu poświęcono na opracowanie dokumentu – i czy podobnej jakości dokumenty będą powstawały pod presją czasu. Rozwiązaniem tych dylematów jest dokonanie „próby wiedzy”, czyli wykonanie przez personel wykonawców pewnych zadań na oczach zamawiającego.
Już wiele lat temu (ucząc się na doświadczeniach innych państw UE) stosowaliśmy takie kryteria, np. w przetargu na doradztwo techniczne, prawne oraz ekonomiczne dla Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Propagowałem stosowanie takich kryteriów na szkoleniach. (…)
Poza tym w artykule:
- Kryteria oceny ofert
- Kryteria selekcji
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.