Nakładanie korekt finansowych
Korekta finansowa jest kwotą, o jaką pomniejsza się finansowanie Unii Europejskiej dla projektu lub programu w związku z nieprawidłowością indywidualną lub systemową.
WPROWADZENIE
W perspektywie finansowej 2021-27 Polska ma do dyspozycji ok. 140 mld. euro, w tym na politykę spójności ok. 76 mld euro. Zasady realizacji programów w tym zakresie, podmioty uczestniczące w ich realizacji oraz tryb współpracy między nimi określiła ustawa o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 (uozrzf), która – podobnie jak w poprzednich perspektywach – przewiduje korekty finansowe, będące dotkliwą konsekwencją błędów, jakie mogą popełnić beneficjenci korzystający z programów unijnych.
Często spotyka się mylny pogląd, że każde naruszenie prawa zamówień publicznych skutkuje taką karą, przy czym takie przeświadczenie beneficjentów jest często skutkiem utożsamiania pojęcia naruszenia i nieprawidłowości.
PODSTAWOWE POJĘCIA
Proces nakładania korekt ma charakter nadzorczy i jest stosowany już od 1976r. w celu wykluczenia z finansowania UE takich wydatków, które zostały dokonane nieprawidłowo. Mechanizm ten skutkował koniecznością zwrotu przez niektóre państwa ogromnych kwot, sięgających nawet miliardów euro, a interesujące analizy można znaleźć w komunikatach Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady o ochronie budżetu UE. (…)
Poza tym w artykule:
- TARYFIKATOR KOREKT
- SĄDOWA OCENA NIEPRAWIDŁOWOŚCI
- STANOWISKO TSUE
- STANOWISKO NSA
- STANOWISKO SĄDU APELACYJNEGO
- ZAKOŃCZENIE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.