Nakładanie korekt finansowych w perspektywie finansowej 2021-2027
Zasady, kryteria oraz stawki korekt finansowych stosowanych przez Komisję Europejską w odniesieniu do wydatków finansowanych przez Unię Europejską w przypadku niezgodności z obowiązującymi przepisami dotyczącymi zamówień publicznych ustalane są w formie decyzji Komisji KE.
WPROWADZENIE
Aktualnie obowiązuje decyzja Komisji Europejskiej z dnia 14 maja 2019 r. ustanawiająca wytyczne dotyczące określania korekt finansowych w odniesieniu do wydatków finansowanych przez Unię w przypadku nieprzestrzegania obowiązujących przepisów dotyczących zamówień publicznych. Decyzja ta zastąpiła uprzednio obowiązujące wytyczne wprowadzone przez KE decyzją C(2013) 9527 z dnia 19 grudnia 2013 r.
Głównym celem decyzji 3452 jest zwiększenie pewności prawej dla państw członkowskich w obszarze kontroli i audytu zamówień współfinansowanych z budżetu UE. Odbywa się to poprzez doprecyzowanie okoliczności, w których naruszenie obowiązującego prawa UE w zakresie zamówień publicznych lub prawa krajowego dotyczącego stosowania przepisów w zakresie zamówień publicznych, mogą doprowadzić do nałożenia korekt finansowych.
NIEPRAWIDŁOWOŚĆ INDYWIDUALNA
Warunkiem niezbędnym do podjęcia działania korygującego w związku z naruszeniem przepisów o zamówieniach publicznych jest wystąpienie nieprawidłowości indywidualnej (art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 – dalej ustawa wdrożeniowa). (…)
Poza tym w artykule:
- KOREKTA FINANSOWA
- SYSTEM PODEJMOWANIA DZIAŁAŃ KORYGUJĄCYCH
- INFORMACJA POKONTROLNA I PISEMNE ZASTRZEŻENIA
- OBOWIĄZUJĄCE PRZEPISY
- WSKAZANIA PRAKTYCZNE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.