Nowa podstawa formalnoprawna rozstrzygnięć Krajowej Izby Odwoławczej
Informacja przedstawiana co roku przez Krajową Izbę Odwoławczą ma na celu przekazanie danych o zakresie i sposobie realizacji powierzonych Izbie zadań. Elementem Informacji budzącym największe zainteresowanie jest opis problemów, z jakimi zetknęła się Izba rozpoznając spory zawisłe przed KIO w danym okresie sprawozdawczym.
Informacja roczna KIO za 2021 r. ma szczególny charakter z uwagi na fakt, że dotyczy pierwszego roku funkcjonowania nowego Prawa zamówień publicznych. Z tego względu, przedstawiony przez Izbę dokument sprawozdawczy obejmował przede wszystkim problemy, z jakimi KIO zetknęła się w swoim orzecznictwie, powstałe na gruncie nowych regulacji.
Chociaż nie zwiera jeszcze szerokiej analizy orzecznictwa odnoszącego się do nowych rozwiązań prawnych funkcjonujących na gruncie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego (te zapewne będą pogłębione w kolejnej perspektywie czasowej 2022 r.), ale warte uwagi okazały się pewne kwestie dotyczące samej procedury odwoławczej.
Zagadnieniem, które budzi duże zainteresowanie wśród praktyków zamówień publicznych, a któremu poświęcony został jeden z podrozdziałów Informacji, jest nowa przesłanka umorzenia postępowania odwoławczego w sytuacji stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne (art. 568 pkt 2).
W istocie nowa podstawa umorzenia zawiera w sobie dwie przesłanki zakończenia postępowania odwoławczego bez merytorycznego rozpoznania odwołania: 1) stwierdzenie, że postępowanie stało się zbędne, 2) ustalenie, że postępowanie jest niedopuszczalne. (…)
Poza tym w artykule:
- Interpretacja przesłanki przez pryzmat Kodeksu postępowania cywilnego
- Interpretacja przesłanki przez KIO
- Kontynuacja linii orzeczniczej w 2022 r.
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.