Rynek zamówień publicznych jako kategoria ekonomiczna i koherentny system
WPROWADZENIE
W trzech ostatnich ustawach normujących problematykę zamówień publicznych słownik pojęciowy dedykowany systemowi zamówień publicznych coraz bardziej się rozrastał. Ilustruje to następujące zestawienie:
- ustawa z 10.06.1994 roku – 8 definicji (art. 2);
- ustawa z 29.01.2004 roku – 17 definicji (art. 2);
- ustawa z 11.09.2019 roku – 36 definicji (art. 2).
Jak wynika z przedstawionego zestawienia liczba pojęć związanych z zamówieniami publicznymi, definiowanych ustawowo, wzrosła w przywołanych ustawach ponad czterokrotnie.
Pomimo tego w żadnym z tych ustawowych słowników pojęciowych nie znajdziemy normatywnej definicji rynku zamówień publicznych.
Rynek zamówień publicznych nie był też przykładowo przedmiotem żadnej z ponad czterdziestu publikacji autorskich zamieszczonych w bardzo interesującej pracy zbiorowej wydanej ostatnio z okazji 25 rocznicy powstania Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych (OSKZP).
Czyżby zatem było to pojęcie nieistotne? Z takim domniemaniem nie możemy się zgodzić.
W sytuacji opisanej powyżej, celem niniejszej publikacji jest próba usystematyzowania i syntetycznego przedstawienia podstawowych informacji odnoszących się do polskiego rynku zamówień publicznych oraz jego elementów, funkcji i problemów funkcjonowania.
ISTOTA, FUNKCJE I RODZAJE RYNKU
WE WSPÓŁCZESNEJ GOSPODARCE
W pierwszym okresie budowania w Polsce gospodarki rynkowej, mającej zastąpić skompromitowaną gospodarkę nakazowo-rozdzielczą, szczególną popularnością cieszył się podręcznik ekonomii z USA. (…)
Poza tym w artykule:
- SPECYFIKA I INFRASTRUKTURA RYNKU ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH
- ELEMENTY POLSKIEGO RYNKU ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH BĘDĄCE PRZEDMIOTEM PERMANENTNEGO MONITORINGU
- AKTUALNE PROBLEMY FUNKCJONOWANIA POLSKIEGO RYNKU ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH
- POWODY ISTOTNEGO ZNACZENIA RYNKU ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH W GOSPODARCE POLSKIEJ
- ZAKOŃCZENIE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.