Unieważnienie umowy w sprawie zamówienia publicznego
Unieważnienie umowy z powodu wskazanych w art. 457 ust. 1 naruszeń przepisów Pzp podyktowane jest nadrzędnością interesu publicznego, polegającego na wyeliminowaniu z obrotu umów zawartych z rażącym naruszeniem prawa lub jawnym obejściem prawa, nad interesami ekonomicznymi poszczególnych jednostek dystrybuujących środki publiczne czy też realizujących umowę.
Z uwagi na zasadę pewności obrotu, przesłanki uprawniające do żądania unieważnienia umowy nie mogą podlegać wykładni rozszerzającej.
Również z tych względów powinny być sformułowane w sposób jednoznaczny i niewywołujący rozbieżności interpretacyjnych, a także pozwalać zamawiającym na zapobieżenie zawarciu umowy, która może podlegać unieważnieniu z powodu wystąpienia nieusuwalnej wady postępowania, mającej wpływ lub mogącej mieć wpływ na jego wynik. W ocenie autorki przepis art. 457 Pzp nie spełnia tych oczekiwań.
PRZESŁANKI ŻĄDANIA UNIEWAŻNIENIA UMOWY
Udzielenie zamówienia z rażącym naruszeniem przepisów prawa może skutkować unieważnieniem zawartej umowy na wniosek uprawnionego podmiotu lub nawet powodować jej nieważność z mocy prawa, bez konieczności podejmowania jakichkolwiek działań w tym kierunku. (…)
Poza tym w artykule:
- WZRUSZALNOŚĆ UMOWY ZAWARTEJ Z NARUSZENIEM PRZEPISÓW PZP
- LEGITYMACJA PROCESOWA PREZESA UZP ORAZ WYKONAWCY
- DWA KIERUNKI WYKŁADNI ART. 457 UST. 1 PKT 1
- WADA MAJĄCA WPŁYW NA WYNIK POSTĘPOWANIA
- WĄSKA INTERPRETACJA ART. 457 UST. 1 PKT 1
- ŻĄDANIE UNIEWAŻNIENIA UMOWY NA PODSTAWIE ART. 705 KC
- POSTULATY DE LEGE FERENDA
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.