Warunki udziału w postępowaniach na systemy i usługi informatyczne
Zamówienia na systemy i usługi informatyczne należą do szczególnie złożonych i trudnych postępowań. Przygotowanie kluczowego elementu SWZ, jakim są warunki udziału w postępowaniu, jest doniosłą czynnością, która powinna otwierać drogę do prawidłowego wyboru rzetelnego wykonawcy, zapewniającego należyte wykonanie zamówienia.
Zgodnie z nowymi regulacjami Prawa zamówień publicznych zamawiający ma obowiązek udzielenia zamówienia, które realizuje zasadę najlepszego stosunku efektów do nakładów oraz możliwie najlepszej jakości w ramach posiadanych środków finansowych. Powinien więc dążyć do umożliwienia udziału w postępowaniu jak największemu gronu kompetentnych i solidnych oferentów.
Regulacje unijne
W obszarze kwalifikacji podmiotów ubiegających się o zamówienie Pzp wyraźnie określa trzy obszary: obligatoryjnego wykluczania wykonawców, fakultatywnego wykluczania wykonawców i spełniania warunków udziału w postępowaniu. Odzwierciedla to unormowania zawarte w Dyrektywie klasycznej z 2014r.
W sekcji 3 tego aktu prawnego zostały określone m.in. zasady wyboru uczestników postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. W art. 57 zostały zdefiniowane podstawy wykluczenia, a w art. 58 kryteria pozwalające na ocenę kwalifikacji kompetencji wykonawcy do prowadzenia danej działalności zawodowej, jego sytuacji ekonomicznej i finansowej oraz zdolności technicznej i zawodowej. Zawarto w tych przepisach istotną normę stanowiącą, iż wszystkie wymagania, które są ustanawiane przez zamawiającego w celu oceny, czy „kandydat lub oferent posiadają zdolność prawną, finansową, techniczną i zawodową niezbędne do realizacji udzielanego zamówienia” muszą być zarówno związane z przedmiotem zamówienia, jak też do niego proporcjonalne. (…)
Poza tym w artykule:
- Regulacje krajowe – przesłanki wykluczenia
- Regulacje krajowe – warunki udziału w postępowaniu
- Wartość zamówienia i warunki zdolności ekonomicznej lub finansowej
- Warunki zdolności technicznej i zawodowej
- Zakończenie
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.