Włoski system certyfikacji
Planujemy w Polsce system certyfikacji. Dobrze. Tylko czego ma dotyczyć? Jeśli podstaw wykluczenia, to bez sensu i bez wartości. Jeśli kwalifikacji wykonawców, to piękne. Czy jednak wiemy, co to oznacza?
Poniżej zamieszczam fragment opisu włoskiego systemu certyfikacji, który badaliśmy dziesięć lat temu na zlecenie ówczesnego Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.
Raport „Ewaluacja rozwiązań stosowanych w celu oceny i wyboru ofert w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego w projektach drogowych i kolejowych realizowanych w ramach POIiŚ wobec rozwiązań stosowanych w innych krajach członkowskich UE” dostępny jest na mojej stronie internetowej (pewnie również na stronach funduszowych). Już wtedy napisaliśmy w rekomendacjach: „Należy wprowadzić w Polsce system certyfikacji wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego w zakresie projektowania, budowy i nadzoru nad realizacją robót”. Tyle lat nikt się tym nie interesował, podobnie, jak innymi rekomendacjami. Więcej nawet, część z nich różne szacowne organa uznały w międzyczasie za nielegalne (jakie szczęście, że zamawiający z Włoch i Wielkiej Brytanii nie wiedzą o tym). Może teraz się uda.
Zainteresowanych zapraszam do lektury całości Raportu – mimo upływu lat jest on, niestety, nadal aktualny.
We Włoszech obowiązuje system kwalifikacji wykonawców zamówień publicznych na roboty budowlane. (…)
Poza tym w artykule:
- KATEGORIE I POZIOMY KWALIFIKACJI
- WARUNKI UZYSKANIA CERTYFIKACJI
- WARUNKI UDZIAŁU NA PRZYKŁADZIE ZAMÓWIENIA „ZAPROJEKTUJ I ZBUDUJ” ITALFERR SpA
- PODSUMOWANIE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.